Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Aktualności

Aktualności

Kleszcze atakują!
13:15, 16-04-2010

W wielu lecznicach weterynaryjnych odnotowuje się wyjątkowo zwiększoną w tym roku aktywność kleszczy. Bardzo liczne są przypadki usuwania tych pasożytów u psów. Niestety równie często stwierdzane są przypadki chorób przenoszonych przez kleszcze, szczególnie babeszjozy.

 

Okres intensywnego żerowania kleszczy trwa w naszych warunkach klimatycznych od wiosny do jesieni, jednak postępujące ocieplenie wpływa na wydłużenie czasu aktywności tych pasożytów. Rozszerza się również obszar występowania kleszczy i obecnie obejmuje całą Polskę. Najczęstszym miejscem bytowania kleszczy były lasy i łąki, w tej chwili równie często spotykamy je w parkach i na miejskich trawnikach. Kleszcze cierpliwie wyczekują na swoje ofiary przyczajone na liściach drzew lub źdźbłach trawy. Po przejściu na zwierzę lub człowieka kleszcz rozpoczyna wędrówkę, której celem jest znalezienie odpowiedniego miejsca do ukąszenia. Po przebiciu skóry kleszcz wprowadza ślinę zawierającą toksyny oraz substancje zapobiegające krzepnięciu krwi. Właśnie wtedy często dochodzi do przeniesienia chorób odkleszczowych.

 

Dostępne na rynku preparaty, zabezpieczające przeciwko kleszczom, różnią się postacią, skutecznością, poziomem bezpieczeństwa i ceną. Dobranie właściwego środka wymaga sporej wiedzy, dlatego warto zwrócić się o poradę do lekarza weterynarii. Lekarz pomoże w dobraniu postaci preparatu (obroża lub krople) oraz poinstruuje nas odnośnie jego właściwości i prawidłowego stosowania.


Ostatnio dodane artykuły

Syndrom Urologiczny Kotów (SUK)
Trudności z oddawaniem moczu, częste odwiedzanie kuwety, wokalizacja (głośne miauczenie), oddawanie moczu poza kuwetą, intensywne wylizywanie okolicy brzucha, posikiwanie niewielkimi ilościami moczu, krew w moczu – czy zauważyłaś/eś te objawy u swojego kota? Jeśli tak – nie zwlekaj z udaniem się do lekarza weterynarii, gdyż Twój kot może cierpieć na zapalenie dróg moczowych, którego częstą odmianą jest SUK – Syndrom Urologiczny Kotów (ang. Feline Lower Urinary Tract Disease, FLUTD).
Podróż z psem - co zrobić aby była przyjemna?
Wakacyjny czy weekendowy wyjazd nie musi oznaczać rozłąki z czworonogiem. Podróżowanie z psem może być bardzo przyjemne, jeśli zostanie odpowiednio przygotowane.
Zapalenie trzustki u psów i kotów
Opisane rodzaje stanów zapalnych dotyczą części zewnątrzwydzielniczej. Dzieli się je na ostre i przewlekłe, łagodne i ciężkie. Psy częściej zapadają na ostre zapalenie trzustki, koty zaś na przewlekłe.
FIP - zakaźne zapalenie otrzewnej kotów
W obrębie genomu kociego koronawirusa stale dochodzi do mutacji genowych. Cechuje się on bardzo dużą zmiennością. W wyniku niektórych mutacji, może dojść do powstania zjadliwego biotypu, który jest zdolny do namnażania się w komórkach układu odpornościowego – monocytach i makrofagach. Taka zmutowana postać, opisywana jako wirus FIP lub biotyp fipogenny, wywołuje śmiertelną chorobę przebiegającą w postaci uogólnionego stanu zapalnego.
Sterylizacja suki
W artykule przedstawiono anatomię i fizjologię układu rozrodczego suk. Opisano technikę operacyjną owariohisterektomii oraz jej zalety i wady. Informacje zawarte w tym opracowaniu mają na celu rozwiać szereg wciąż istniejących wątpliwości związanych z wykonaniem tego zabiegu.

Najczęściej czytane artykuły

Zespół przedsionkowy u psów i kotów
Ułożenie ciała w przestrzeni czy to podczas wchodzenia po schodach, pływania czy biegania po parku, pomijając włożony w to wysiłek, przychodzi nam niezwykle łatwo i naturalnie. Podobnie jak my, psy i koty również nie wydają się zwracać uwagi na to, jak bardzo skomplikowany jest ten proces.
Znieczulenie ogólne (narkoza) u psów i kotów
Znieczulenie ogólne jest stanem charakteryzującym się utratą przytomności (hipnoza), bezbolesnością w zakresie wszystkich tkanek organizmu (analgezja) oraz częściowym zwiotczeniem mięśni szkieletowych (miorelaksacja). Wprowadzenie w ten stan jest niezbędne w celu wykonania operacji chirurgicznych i dużej części zabiegów lekarsko-weterynaryjnych.
Badanie krwi u psów i kotów - biochemia
Badanie krwi jest jednym z najczęstszych badań dodatkowych wykonywanych u psów i kotów. Składa się z dwóch części - morfologii i biochemii. W tym artykule postaramy się pomóc Państwu zrozumieć co oznaczają skróty i cyfry w badaniu biochemicznym oraz przy jakich przykładowych jednostkach chorobowych dochodzi do wzrostu lub spadku poszczególnych parametrów.
Kastracja psów
W artykule postaramy się przybliżyć temat tego zabiegu ze szczególnym uwzględnieniem kastracji jako zapobiegania niepotrzebnemu rozmnażaniu się zwierząt i profilaktyki chorób układu rozrodczego psów samców. Omówimy również pokrótce te choroby, w których kastracja jest metodą leczenia stosowaną z wyboru.
Badanie krwi u psów i kotów - morfologia
Badanie krwi jest jednym z najczęstszych badań dodatkowych wykonywanych u psów i kotów. Składa się z dwóch części – morfologii i biochemii. Pozwala nam znaleźć i ocenić co gryzie naszego pupila, zwłaszcza jeśli choroby nie można rozpoznać podczas badania klinicznego.

Cukrzyca

Cukrzyca jest najczęstszą chorobą metaboliczną występującą u małych zwierząt. Zwykle dotyczy starszych psów i kotów. Charakteryzuje się wzrostem stężenia glukozy we krwi spowodowanym względnym bądź bezwzględnym niedoborem insuliny (hormonu produkowanego przez trzustkę). Początkowo objawia się wzrostem pragnienia i zwiększonym oddawaniem moczu.


więcej

Z forum

4 miesięczny szczeniak, co mu jest?
Dodam jeszcze że szczebiak dużo śpi i pije całkiem sporo wody, była szczepiona, I używamy karmy Wolf of wilderness, wcześniej uzywalismy purriny ale ja odstawilismy w trosce o pieska
klinika vetka Warszawa Modlinska 65
Nasza opinia jest zupełnie inna, powodem pewnie jest to, że skorzystaliśmy z darmowego chipowania. Suczka była kłuta dwa razy. Ok zwolennik kliniki napisze to się zdarza, ale dlaczego pani w...
Czy suka może wychować kotka
Wydaje mi się, że tak :)
Agresywny pies
Idź z nim do weterynarza
Padaczka i paraliż psa
IDŹ DO WTERYNARZA. Tutaj nikt jemu nie pomoże...
Kleszcze
Idź do weterynarza, przepisze leki
Pchły spadają z kota
Weterynarz pomoże ;)
odrobaczenie pilne !!
Najpierw weterynarz ;)
ZWIĘKSZONE CIŚNIENIE W OKU PSA
Do weterynarza go zabierz
Problemy na spacerach z psem
Udaj się z nim do weterynarza

Ostatnio dodane ogłoszenia

Aktualnie nie posiadamy dodanych ogłoszeń.
help.gif
dodaj_ogloszenie.gif

Znajdź firmę

zachodnio pomorskie pomorskie lubuskie dolnośląskie opolskie śląskie małopolskie podkarpackie lubelskie podlaskie warmińsko mazurskie mazowieckie świętokrzyskie wielkopolskie łódzkie kujawsko pomorskie
Wybierz województwo.
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl