Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna W skrócie

W skrócie

Cukrzyca
13:55, 07-09-2010

Cukrzyca jest najczęstszą chorobą metaboliczną występującą u małych zwierząt. Zwykle dotyczy starszych psów i kotów. Charakteryzuje się wzrostem stężenia glukozy we krwi spowodowanym względnym bądź bezwzględnym niedoborem insuliny (hormonu produkowanego przez trzustkę). Początkowo objawia się wzrostem pragnienia i zwiększonym oddawaniem moczu.

 

W przypadku cukrzycy u psów i kotów istnieją wyraźne różnice międzygatunkowe. Chorują głównie psy w średnim wieku i starsze, częściej suki, u kotów cukrzyca może wystąpić w każdym wieku, bez względu na rasę. Zwykle jednak chorują otyłe kocury powyżej 6 roku życia. Inny jest także najczęściej występujący typ choroby, różnią się także niektóre objawy kliniczne. Wspólną zaś cechą są podstawy terapii - regularne kontrole i podawanie leków oraz przestrzeganie odpowiedniej diety. W porę rozpoznana i odpowiednio leczona cukrzyca daje się stosunkowo dobrze kontrolować, co pozwala na przedłużenie życia chorego zwierzęcia i poprawę jego komfortu.

 

Czytaj więcej:


help.gif
dodaj_ogloszenie.gif

Znajdź firmę

zachodnio pomorskie pomorskie lubuskie dolnośląskie opolskie śląskie małopolskie podkarpackie lubelskie podlaskie warmińsko mazurskie mazowieckie świętokrzyskie wielkopolskie łódzkie kujawsko pomorskie
Wybierz województwo.
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl