W instytucie Genetyki i Hodowli Zwierząt PAN w Jastrzębcu pod Warszawą pod kierownictwem prof. Tadeusza Jezierskiego, szkolone są psy do wykrywania markerów zapachowych raka piersi i płuc.
Badania zostały zapoczątkowane w 2003 roku. Inspiracją do podjęcia badań były doniesienia z zagranicznego pisma „The Lancet" o psach, które przez swoje specyficzne zachowanie przyczyniły się do wykrycia nowotworu skóry u swoich właścicieli.
Psom w czasie szkolenia ustawia się pięc pojemników, oddalonych od siebie o 1,2 metra. Psy są nagradzane za prawidłowe wskazanie próbki, która „pachnie" rakiem. Prawdopodobnie pies rozpoznaje specyficzne dla raka substancje lotne, które produkowane są przez tkankę nowotworową, uwalniane do krwi, a następnie do potu i wydychanego powietrza.
Dobre rezultaty szkolenia uzyskuje ok. 30% ras psów obdarzonych dobrym węchiem - labradory, owczarki niemieckie, sznaucery, spaniele. Profesor Jezierski podkreśla, że psy potrafią nawet z 70-90% skutecznością wykrywać nowotwory złośliwe. Szkolenie psów trwa od kilkunastu tygodni do kilku miesięcy. Szkolenie rozpoczynają psy w wiek od 7-8 miesięcy do 2 lat.
Cukrzyca jest najczęstszą chorobą metaboliczną występującą u małych zwierząt. Zwykle dotyczy starszych psów i kotów. Charakteryzuje się wzrostem stężenia glukozy we krwi spowodowanym względnym bądź bezwzględnym niedoborem insuliny (hormonu produkowanego przez trzustkę). Początkowo objawia się wzrostem pragnienia i zwiększonym oddawaniem moczu.
![]() |
Aktualnie nie posiadamy dodanych ogłoszeń.
|