Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Artykuły Chirurgia i anestezjologia

Chirurgia i anestezjologia

Znieczulenie ogólne (narkoza) u psów i kotów
4b912a0589999.jpg
Fot. Przychodnia Weterynaryjna...

„Panie doktorze czy to jest bezpieczne, czy nic mu nie będzie?" - to częste pytanie, które słyszy lekarz, zajmujący się anestezjologią. Obawa przed znieczuleniem ogólnym, potocznie nazywanym narkozą, dotyczy nas wszystkich i jest w pełni zrozumiała. Czasem jednak urasta do rangi przeciwwskazania do zabiegu. Czy słusznie? Aktualna wiedza z zakresu anestezjologii weterynaryjnej pozwala na coraz bezpieczniejsze wykorzystanie środków do znieczulenia ogólnego, a dostęp do nowoczesnego sprzętu monitorującego umożliwia skuteczną kontrolę jego przebiegu. Jak to wygląda?

 

Znieczulenie ogólne jest stanem charakteryzującym się utratą przytomności (hipnoza), bezbolesnością w zakresie wszystkich tkanek organizmu (analgezja) oraz częściowym zwiotczeniem mięśni szkieletowych (miorelaksacja). Wprowadzenie w ten stan jest niezbędne w celu wykonania operacji chirurgicznych i dużej części zabiegów lekarsko-weterynaryjnych.



Czy znieczulenie ogólne jest bezpieczne dla zwierzęcia?

 

Każda procedura lekarska, w tym weterynaryjna, obarczona jest pewnym ryzykiem. Nawet zażycie leku przeciwbólowego, dostępnego bez recepty, może wywołać działania niepożądane, przed którymi ostrzega w ulotce informacyjnej producent preparatu. Podobnie, na lekarzu weterynarii, pełniącego funkcję anestezjologa, spoczywa obowiązek oszacowania ryzyka znieczulenia u danego zwierzęcia.



4b9129485a61d.jpg
Badanie kliniczne pacjenta....

Ocenę tę wykonuje się na podstawie dokładnego wywiadu, czyli informacji od właściciela (m.in. o samopoczuciu, zachowaniu, apetycie, ewentualnym występowaniu niepokojących objawów) oraz badania klinicznego, przeprowadzanego przed znieczuleniem, w celu ogólnej kontroli stanu zdrowia zwierzęcia. Stąd, w wielu placówkach wymagana jest wizyta kwalifikująca przed zabiegiem. Jeżeli na tym etapie zostaną stwierdzone jakiekolwiek zaburzenia, należy wykonać dodatkowe badania diagnostyczne, aby potwierdzić ich obecność i ocenić nasilenie. U każdego znieczulanego zwierzęcia powinno się jednak wykonać badanie krwi, w celu oceny - przynajmniej - podstawowych parametrów. Szczególnie istotne jest oznaczenie hematokrytu (stosunek między objętością czerwonych krwinek a objętością całej krwi) oraz poziomu białka całkowitego. Prawidłowe wartości tych parametrów dają nam ogólną informację o całkowitej zdolności przenoszenia tlenu przez krew, ciśnieniu onkotycznym (ciśnienie utrzymywane przez białka krwi, równoważące ciśnienie w naczyniach krwionośnych) i równowadze wodnej organizmu. Obecnie uznaje się, że wszyscy pacjenci przed znieczuleniem ogólnym powinni mieć wykonane pełne badanie krwi (morfologia, biochemia). Po zebraniu wszystkich niezbędnych informacji w danym przypadku dokonuje się klasyfikacji zwierzęcia pod kątem ryzyka znieczulenia ogólnego.

1    2    3  4    5        
help.gif
dodaj_ogloszenie.gif

Znajdź firmę

zachodnio pomorskie pomorskie lubuskie dolnośląskie opolskie śląskie małopolskie podkarpackie lubelskie podlaskie warmińsko mazurskie mazowieckie świętokrzyskie wielkopolskie łódzkie kujawsko pomorskie
Wybierz województwo.
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl