Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Artykuły Dietetyka

Dietetyka

Przewodnik po kocim planie żywienia, czyli jak często karmić domowego kota?

Zdrowy i zadbany kot to szczęśliwy kot. Poznaj wskazówki, które pomogą Ci prawidłowo żywić swojego pupila, by doskonale się czuł i był pełen energii.

Najważniejsze założenia w planie żywieniowym kota

Ustalenie częstotliwości karmienia oraz urozmaiconego menu to podstawa. Kot powinien być dobrze odżywiony, a wraz z pokarmem dostarczać sobie wszystkie niezbędne składniki mineralne, witaminy i makroelementy. Jednocześnie trzeba uważać, by nie doprowadzić do nadwagi zwierzaka, która mogłaby być dla niego niebezpieczna. Ustalając menu i ilość posiłków, należy uwzględnić wiek kota, jego aktywność oraz stan zdrowia.

Jak często karmić kota?

 

Zasada numer 1 - warto wprowadzić stałe pory karmienia kota. Dotyczy to zarówno podawania karm suchych, jak i mokrych. Stały rytm dnia to również spokój ducha i poczucie bezpieczeństwa dla Twojego czworonoga, wpływa to również pozytywnie na ciąg łowiecki kota.

Dorosły kot powinien dostawać 4-5 posiłków na dzień, ale co do zasady - im częściej mniejsze porcje tym lepiej!

 

Wyjątek stanowią kociaki do ukończenia 1 roku życia. Tutaj w okresie intensywnego wzrostu kot powinien dostawać pokarm na zawołanie, tak często jak to możliwe. Kocięta mogą mieć karmę cały czas dostępną lub podawaną przynajmniej 6-8 razy na dzień.

 

 

Karma sucha i mokra dla kota, jak je dozować?

Najlepszą opcją dla zdrowia kotów jest podawanie karmy mokrej, wysokiej jakości i mięsnej. Karma taka dostarcza wszystkich niezbędnych składników odżywczych, ale co równie ważne - nawadnia kota i jest najbardziej zbliżona do naturalnego żywienia. Karma mokra nie powinna stać zbyt długo w misce, bo szybko się psuje. Zawsze to, co pozostanie w misce po posiłku, wyrzuć. Niezjedzoną karmę z puszki czy saszetki przełóż do miseczki i trzymaj w lodówce. Karmę mokrą można również mrozić. Jest to więc spora oszczędność!

Karma sucha dla kotów dostarcza wszystkich minerałów, białek i tłuszczy. Zaleca się jednak, aby wybierać pozycje bez zbóż. Karma sucha ma swoje plusy w postaci dłuższego zachowywania świeżości, nie trzeba jej trzymać w lodówce. Karma sucha może stanowić wypełnienie do zabawek interaktywnych dla kotów.

 

Dietetycy zwierzęcy zalecają podawanie kotu jednego rodzaju karmy, warto więc zdecydować się albo na karmę suchą dla kotów albo na wariant mokry.

mezczyzna-karmi-koty1.jpg

 

Ile karmy powinien dostawać Twój kot?

W celu ustalenia dziennej dawki jedzenia musisz przede wszystkim zważyć swojego zwierzaka. Najczęściej bowiem zaleca się podawać 25-30 g suchej karmy na kg masy ciała i ok. 50-60 g mokrej karmy na kg masy ciała. Warto jednak pamiętać, że kot bardziej aktywny, który dużo się rusza, ma nieco większe zapotrzebowanie kaloryczne, w związku z czym jemu powinna przysługiwać porcja z górnej granicy widełek, z kolei typowemu kanapowcowi, podawaj tę mniejszą dawkę lub zachęć go do zabawy! Dobrej wędce dla kota nie oprze się żaden łowca.

Inny schemat żywienia obowiązuje samiczki w trakcie ciąży, małe kotki i kocich seniorów.

Zdecydowanie dobrym pomysłem będzie skonsultowanie planu żywienia z dietetykiem, który prowadzi kota i najlepiej zna jego stan zdrowia.

kot-z-obroza-na-kleszcze1.jpg

 

Wiedząc już jakimi porcjami oraz jak często karmić kota, pozostaje Ci wybrać karmę. Możesz ją zamawiać w większych ilościach online, w sklepie zoologicznym, w którym kupisz od razu zabawki, obrożę na kleszcze dla kota i inne potrzebne akcesoria płacąc jednorazowo za przesyłkę.

help.gif
dodaj_ogloszenie.gif

Znajdź firmę

zachodnio pomorskie pomorskie lubuskie dolnośląskie opolskie śląskie małopolskie podkarpackie lubelskie podlaskie warmińsko mazurskie mazowieckie świętokrzyskie wielkopolskie łódzkie kujawsko pomorskie
Wybierz województwo.
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl