W wielu lecznicach weterynaryjnych odnotowuje się wyjątkowo zwiększoną w tym roku aktywność kleszczy. Bardzo liczne są przypadki usuwania tych pasożytów u psów. Niestety równie często stwierdzane są przypadki chorób przenoszonych przez kleszcze, szczególnie babeszjozy.
Okres intensywnego żerowania kleszczy trwa w naszych warunkach klimatycznych od wiosny do jesieni, jednak postępujące ocieplenie wpływa na wydłużenie czasu aktywności tych pasożytów. Rozszerza się również obszar występowania kleszczy i obecnie obejmuje całą Polskę. Najczęstszym miejscem bytowania kleszczy były lasy i łąki, w tej chwili równie często spotykamy je w parkach i na miejskich trawnikach. Kleszcze cierpliwie wyczekują na swoje ofiary przyczajone na liściach drzew lub źdźbłach trawy. Po przejściu na zwierzę lub człowieka kleszcz rozpoczyna wędrówkę, której celem jest znalezienie odpowiedniego miejsca do ukąszenia. Po przebiciu skóry kleszcz wprowadza ślinę zawierającą toksyny oraz substancje zapobiegające krzepnięciu krwi. Właśnie wtedy często dochodzi do przeniesienia chorób odkleszczowych.
Dostępne na rynku preparaty, zabezpieczające przeciwko kleszczom, różnią się postacią, skutecznością, poziomem bezpieczeństwa i ceną. Dobranie właściwego środka wymaga sporej wiedzy, dlatego warto zwrócić się o poradę do lekarza weterynarii. Lekarz pomoże w dobraniu postaci preparatu (obroża lub krople) oraz poinstruuje nas odnośnie jego właściwości i prawidłowego stosowania.
Cukrzyca jest najczęstszą chorobą metaboliczną występującą u małych zwierząt. Zwykle dotyczy starszych psów i kotów. Charakteryzuje się wzrostem stężenia glukozy we krwi spowodowanym względnym bądź bezwzględnym niedoborem insuliny (hormonu produkowanego przez trzustkę). Początkowo objawia się wzrostem pragnienia i zwiększonym oddawaniem moczu.
![]() |
Aktualnie nie posiadamy dodanych ogłoszeń.
|