Fizjoterapia albo inaczej rehabilitacja fizyczna to szereg działań mających na celu usprawnienie funkcji pacjenta i przywrócenie go do zdrowia. Od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku są prowadzone badania naukowe potwierdzające jej korzystne działanie w medycynie ludzkiej. W weterynarii fizjoterapia jest powszechnie stosowana od ponad dwudziestu lat. W Polsce jest wciąż słabo rozwinięta i niewiele osób jest świadomych jej istnienia.
Do zabiegów fizjoterapeutycznych zaliczamy masaż, kinezyterapię, czyli lecznicze zastosowanie ruchu oraz fizykoterapię czyli metody instrumentalne wykorzystujące zjawiska fizyczne takie jak temperatura (ciepło i zimno), ultradźwięki, prąd elektryczny, światło, pole magnetyczne.
Fizjoterapia znajduje szerokie zastosowanie przede wszystkim w ortopedii i neurologii. Jest wskazana między innymi przy dysplazji stawu biodrowego, zerwaniu więzadeł kolana, zwichnięciu rzepki, dyskopatii. Może mieć zastosowanie też w innych dziedzinach, takich jak kardiologia, urologia, dermatologia, położnictwo i ginekologia. Jej podstawowym wskazaniem jest działanie po zabiegach operacyjnych ale może być również wykorzystywana w okresie przedoperacyjnym w celu optymalizacji działania chirurgicznego. Może też stanowić skuteczną alternatywę gdy leczenie operacyjne nie jest wskazane. Fizjoterapia stanowi też skuteczny środek przygotowawczy oraz zapobiegawczy w przypadku urazów sportowych.
W Polsce zoofizjoterapeuta nie musi być lekarzem weterynarii, może mieć inne wykształcenie, ale powinien ukończyć kurs kierunkowy przygotowujący go do zawodu.
Masaż
Masaż to szereg manualnych technik, stosowanych w celu zapobiegawczym lub leczniczym. Jest fundamentalną częścią postępowania leczniczego u ludzi już od czasów starożytnych! U zwierząt był stosowany prawdopodobnie od początku ich udomowienia. Niektóre techniki masażu są tak naturalnymi ruchami, że często nieświadomie wykonujemy je w życiu codziennym!