Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Artykuły Chirurgia i anestezjologia

Chirurgia i anestezjologia

Znieczulenie ogólne (narkoza) u psów i kotów
4b9133f9459ba.jpg
Fot. Przychodnia Weterynaryjna...

Monitorowanie przebiegu znieczulenia ogólnego.

 

Ze względu na zmiany stanu pacjenta w trakcie znieczulenia, zwłaszcza w przypadku zwierząt w złym stanie ogólnym, niezbędny podczas zabiegu jest stały nadzór lekarza, pełniącego obowiązki anestezjologa. Osoba sprawująca kontrolę ma za zadanie przez cały okres anestezji oceniać stan utlenowania, wentylacji, monitorować krążenie oraz temperaturę pacjenta. Istnieje wiele sposobów śródoperacyjnej kontroli tych parametrów - od dosyć prostych - opartych na obserwacji, osłuchiwaniu, badaniu odruchów, po złożone, opierające się na wykorzystaniu urządzeń pomiarowych. Wśród tych ostatnich na szczególną uwagę zasługuje pulsoksymetria (przezskórne monitorowanie wysycenia tlenem hemoglobiny). Ta dokładna, wygodna, nieinwazyjna i stosunkowo łatwo dostępna metoda, umożliwia stałą ocenę wysycenia tlenem hemoglobiny (barwnika krwi, zawartego w krwinkach czerwonych, którego główną funkcją jest przenoszenie tlenu) we krwi tętnicze. Prawidłowe utlenowanie organizmu jest wypadkową sprawności układu oddechowego, układu krążenia, procesów oddawania tlenu na poziomie tkanek oraz zawartości hemoglobiny. Dług tlenowy powstający w trakcie niedotlenienia, do którego może dojść w wyniku osłabienia sprawności układu sercowo-oddechowego, może doprowadzić do bardzo poważnych następstw np. rozwinięcia się wstrząsu. Dlatego też wczesne wykrycie tego stanu pozwala na szybkie przeciwdziałanie zagrażającym życiu zaburzeniom, poprzez wdrożenie odpowiedniego leczenia (tlenoterapia, poprawa krążenia).
Badanie to wykonuje się przy pomocy urządzenia zwanego pulsoksymetrem. Składa się on z czujnika (w postaci klipsa) zaopatrzonego w dwie fotodiody, zakładanego zazwyczaj na język zwierzęcia oraz mikrokomputera wyposażonego w cyfrowy wyświetlacz, z którego odczytuje się dane. Dodatkowym parametrem uzyskiwanym z pulsoksymetru jest częstość tętna obwodowego. Połączenie elementów badania klinicznego i wykorzystania aparatury monitorującej przez anestezjologa, czuwającego nad bezpieczeństwem zwierzęcia, znacznie zwiększa szanse prawidłowego przebiegu znieczulenia.Wybudzanie się ze znieczulenia.

 

Równie istotną rolę jak monitoring śródoperacyjny, odgrywa obserwacja pacjenta bezpośrednio po zabiegu. Te same parametry są oceniane do momentu pełnego odzyskania przytomności przez zwierzę. Dopiero wtedy, gdy lekarz stwierdzi stabilny stan pacjenta, możemy zabrać zwierzę do domu. Do tego czasu powinno pozostawać pod opieką personelu lecznicy. Czas wybudzania się ze znieczulenia jest różny i zależy od wielu czynników. Przewidywany czas wybudzenia się ze znieczulenia naszego zwierzęcia określa anestezjolog.Nowoczesna anestezjologia stawia przed lekarzami weterynarii wysokie wymagania. Oprócz pomyślnego zakończenia narkozy, wymaga także zapewnienia pacjentowi maksymalnego bezpieczeństwa i komfortu oraz minimalizacji ryzyka i powikłań związanych ze znieczuleniem. Dzięki aktualnej wiedzy, pozwalającej na optymalne wykorzystanie anestetyków oraz dostępowi do aparatury monitorującej jesteśmy w stanie je spełnić.

        2    3    4    5    6        
help.gif

Znajdź firmę

zachodnio pomorskie pomorskie lubuskie dolnośląskie opolskie śląskie małopolskie podkarpackie lubelskie podlaskie warmińsko mazurskie mazowieckie świętokrzyskie wielkopolskie łódzkie kujawsko pomorskie
Wybierz województwo.
dodaj_ogloszenie.gif
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl