Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Artykuły Chirurgia i anestezjologia

Chirurgia i anestezjologia

Znieczulenie ogólne (narkoza) u psów i kotów

Czy w celu zwiększenia bezpieczeństwa możemy wspomóc się znieczuleniem miejscowym?

 

Tak, a nawet powinniśmy. Z definicji - głównym celem znieczulenia miejscowego jest zniesienie bólu podczas zabiegów operacyjnych, bez uciekania się do znieczulenia ogólnego. Wskazaniem do znieczulenia miejscowego jest każda konieczność wykonania bezbolesnego (co oczywiste) zabiegu chirurgicznego, zwłaszcza, gdy nie jest niezbędne lub możliwe znieczulenie ogólne. Sytuacja taka w praktyce lekarskiej małych zwierząt zdarza się bardzo rzadko. Może dotyczyć zwierząt nieprzygotowanych do zabiegu, u których istnieją wyraźne przeciwwskazania do znieczulenia ogólnego, a wymagających natychmiastowej operacji. W pozostałych przypadkach metoda ta zarezerwowana jest dla drobnych zabiegów o niskim progu bólu (np. punkcje) u bardzo spokojnych pacjentów. Najczęściej jednak zachodzi konieczność wykonania jednoczesnej sedacji, czyli uspokojenia farmakologicznego, bez wprowadzenia w znieczulenie ogólne.
Jakie są rodzaje znieczulenia miejscowego?

  • powierzchniowe - środki stosowane są na powierzchnię błony śluzowej lub na uszkodzoną skórę; znieczulenie obejmuje miejsce stosowania.
  • nasiękowe - wstrzykiwanie roztworu do określonej przestrzeni pod skórę i do głębszych warstw tkanek.
  • przewodowe - wykonywane przez wstrzyknięcie roztworu w sąsiedztwo pnia nerwu lub splotu nerwowego; stosowane często do znieczulenia pni nerwowych kończyn i głowy;
  • nadoponowe - odmiana znieczulenia przewodowego; środek podawany jest do kanału rdzenia kręgowego; zależnie od miejsca wkłucia i ilości środka, znieczulenie obejmuje struktury unerwiane przez nerwy wychodzące ze znieczulonej części rdzenia; technika ta wykorzystywana jest głównie przy zabiegach wykonywanych w tylnej części jamy brzusznej, okolicy krocza i na kończynach miednicznych.


4b91323276085.jpg
Znieczulenie nadoponowe. Fot....

Jak wobec tego wykorzystujemy zalety znieczulenia miejscowego?

 

Stosowanie technik znieczulenia miejscowego i regionalnego pozwala na zmniejszenie ilości anestetyku wziewnego lub dożylnego, niezbędnego do podtrzymania znieczulenia ogólnego, wskutek czego poprawia się stabilność układu krążenia i układu oddechowego podczas zabiegu. Umożliwia także hamowanie sensytyzacji ośrodkowej - czyli zjawiska uwrażliwienia układu nerwowego na bodźce bólowe. Mimo iż znieczulone zwierzę nie odczuwa bólu i nie reaguje na bodźce bólowe, powstające w tkankach w wskutek interwencji chirurgicznej, nadal je odbiera w czasie trwania zabiegu. W momencie ustąpienia działania znieczulenia ogólnego układ nerwowy może zostać zasypany tymi bodźcami i nadmiernie na nie zareagować.



Z tym niekorzystnym dla organizmu zjawiskiem walczy się również poprzez zastosowanie analgezji z wyprzedzeniem, czyli użyciem leków przeciwbólowych zanim pojawi się bodziec bólowy. Robi się to m.in. na etapie premedykacji do zabiegu. W niektórych przypadkach przy zabiegach o wysokim progu bólu (np. często w ortopedii) leki przeciwbólowe stosuje się już na kilka dni przed planowaną operacją. Efektom sensytyzacji ośrodkowej przeciwdziała się także podając leki przeciwbólowe w trakcie zabiegu i w okresie pooperacyjnym, zależnie od potrzeb i reakcji zwierzęcia.

        2    3    4    5    6        
help.gif
dodaj_ogloszenie.gif

Znajdź firmę

zachodnio pomorskie pomorskie lubuskie dolnośląskie opolskie śląskie małopolskie podkarpackie lubelskie podlaskie warmińsko mazurskie mazowieckie świętokrzyskie wielkopolskie łódzkie kujawsko pomorskie
Wybierz województwo.
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl