Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Forum Porady lekarzy weterynarii Podejrzenie FIP - niejednoznaczne wyniki

Forum

Podejrzenie FIP - niejednoznaczne wyniki

Problem dotyczy około 6 m-cznego kocurka. 01.01. br przestał nagle chodzić. Od tego też dnia ma tendencje do hipotermii. Podczas wizyty w pogotowiu pobrano badania w kierunku FIP, które wykazało miano wirusa 1:1400. USG nie wykazało żadnych zmian w narządach wew, prócz przebytego zapalenia jelit. Zmian w gałce ocznej ani innych fizykalnych nie zaobserwowano. Osłuchowo też czysto. Brak wymiotów, biegunek. Występuje brak apetytu, pije mniej niż zwykle i jest bardzo osłabiony. Ma problemy z poruszaniem się, po 2-3 krokach przysiada. Wyniki z krwi w normie poza ASPAT - 52 U/l, AIAT - 184,0 U/l, glukoza - 291,0 mg/dl (kotek od 01.01.2016 dostaje sterydy), Białko całkowite - 89,0 g/l. Oprócz sterydów dostaje też codziennie płyny w kroplówce, a dziś - ze względu na podwyższone próby wątrobowe - zaaplikowano mu antybiotyk. Generalnie diagnostyka i leczenie prowadzone są w kierunku FIP bezwysiękowego, jednak wyniki jednoznacznie na to nie wskazują. Sami lekarze przyznają, że zbyt wiele rzeczy do FIP tu nie pasuje. Dziś pojawiła się również hipoteza zapalenia wątroby. Czy mają Państwo jakiś inny pomysł? Szukamy jakiegokolwiek punktu zaczepienia.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Autor Wiadomość
Lekarz weterynarii: Maciej Czajka
Data dodania: 2016-01-07
Brak jest metody, która pozwoliłaby potwierdzić czy mamy do czynienia z formą FIP bezwysiękową. Miano przeciwciał jest wysokie, ale samo w sobie nie może przesądzać o FIP, choć przy innych niepokojących objawach klinicznych jest istotnym elementem diagnostycznym. W uzasadnionych przypadkach można wykonać laparotomię diagnostyczną i pobrać wycinki narządów na badanie histopatologiczne.
Proponowałbym też wykonanie przeglądowego zdjęcia RTG klatki piersiowej. Mimo podejrzenia choroby wirusowej należy osłonowo stosować antybiotyki o szerokim spektrum bakteryjnym.
praski.tymczas
Data dodania: 2016-01-07
Dziś dostaliśmy wyyniki badania na toxoplazmozę:
Toxoplazma IgG lościowo: 96,9 lU/ml
Toxoplazma IgM jakościowo: ujemny

Kot ma silne objawy neurologiczne.
Sugeruje się nam eutanazję. Czy to naprawdę jedyne wyjście?
Lekarz weterynarii: Maciej Czajka
Data dodania: 2016-01-08
Decyzję o eutanazji podejmuje lekarz prowadzący w porozumieniu z właścicielem. Portal weterynaryjny to nie jest miejsce do polemiki o eutanazji.
Niestety nasze możliwości pomocy z uwagi na sposób komunikacji i brak możliwości bezpośredniego kontaktu z pacjentem są ograniczone.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl