Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Forum Porady lekarzy weterynarii Mój pies liże podłogę...

Forum

Mój pies liże podłogę...

Witam! Kilka dni temu moja suczka zaczęła lizać podłogę i ciężko jest ją powstrzymać. Chodzi po mieszkaniu z głową przy podłodze jakby czegoś szukała i wylizuje wykładzinę. Czy brakuje jej jakiś witamin? Jeśli tak, to jakich i w jaki sposób mogę uzupełnić niedobór? Mam jeszcze jeden problem, a mianowicie suczka popuszcza mocz. Zdarza się to szczególnie po nocy, ale nie tylko (dodam, że na spacery chodzimy regularnie o stałej porze, a ostatnio, w związku z tym problemem dodałam jeszcze jeden spacer). Tydzień temu została wysterylizowana.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Autor Wiadomość
Lekarz weterynarii: Tomasz Kutrzuba
Data dodania: 2011-12-23
Czy popuszczała mocz przed sterylizacją? Ile sunia ma lat?
Często zwierzęta "sprzątają po sobie" ślady swojej słabości, być może sunia zlizuje resztki zapachowe swojego moczu lub krwi czy ropy - proszę sprawdzić czy rana pooperacyjna jest sucha i czy nic się nie sączy.
Sunia może cierpieć na jakieś zapalenie dróg moczowych; trzeba zebrać mocz (najlepiej poranny, środkowy strumień) do sterylnego pojemniczka i zanieść do badania.
Przy nietrzymaniu moczu i podsikiwaniu w nocy można wieczorem zmniejszyć ilość wody do picia, żeby pies nie miał w okresie spoczynku wypełnionego pęcherza. Ale tak czy inaczej - trzeba wykonać badanie moczu, może RTG czy USG (zleci to lekarz wet.) i wdrożyć leczenie.
Dulce
Data dodania: 2011-12-23
Ma 5 lat. Wcześniej popuszczała przy każdej cieczce przez cały miesiąc. Chodziłam z nią do lekarza, dostawała antybiotyki, ale nie specjalnie one pomagały. A co do lizania podłogi, to nie zauważyłam na podłodze żadnych śladów krwi, moczu czy czegokolwiek innego. Rana jest sucha, a ona zachowuje się tak nawet w pomieszczeniach, do których na co dzień nie ma dostępu.
Lekarz weterynarii: Tomasz Kutrzuba
Data dodania: 2011-12-26
Jeśli to popuszczanie moczu bedzie się utrzymywać dłużej, a wynik badania moczu jest bez zarzutu, to warto rozważyć kilkutygodniowe przeleczenie suni jakimś preparatem poprawiajacym motorykę pęcherza moczowego, (np propalin, ditropan, incurin)  dobór bedzie zależał oczywiście od lekarza prowadzącego, który oceni stan kliniczny, może zleci dodatkowe badania, np poziomu hormonów.
 
Lizanie podłogi - czy dobrze rozumiem, że pojawiło się tuż po zabiegu?
Z wielu możliwych teorii nabardziej prawdopodobna to taka, że nastąpiło uszkodzenie, osłabienie węchu. U drapieżników polujących, a z takich wywodzą się nasze domowe psy, w takim przypadku utratę części węchu kompensuje poznawanie otaczającego świata zmysłem smaku. To by tłumaczyło lizanie podłogi także w pomieszczeniach, w których wczesniej nie była.
Jesli jest to zjawisko polekowe, zwiazane z przebytym  zabiegiem, to powinno powrócić do normy maksymalnie do miesiąca od zabiegu. Jeśli uszkodzenie jest trwałe, to raczej nie bedzie można tu wiele zrobić, lizaniem będzie sobie pomagać już zawsze.
Nie zaszkodzi przy tej okazji spróbować podawania preparatu zawierającego wyciąg z wołowych żwaczy (np. rumen-tabs, albo same suszone żwacze w formie gryzaków) - często pomaga w przypadku intensywnego poszukiwania i zjadania różnych "gratisów" na spacerach, chociaż nie sądzę, żebyśmy mieli do czynienia tutaj z tym zjawiskiem.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl