Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Forum Porady lekarzy weterynarii Biegunka u psa

Forum

Biegunka u psa

Witam, mam psa w wieku około 8 lat, który czasami miewał biegunki. Weterynarz zalecił doraźne podawanie mu loperamidu, co rozwiązywało problem. Niestety ostatnio biegunki pojawiają się częściej, średnio co 2-3 tygodnie. Oprócz tego nie ma innych objawów, pies zachowuje się normalnie. Chciałam w związku z tym zapytać, czy dalsze podawanie loperamidu ma sens (w końcu działa on tylko objawowo, zapierająco), czy nie lepiej by było spróbować wyregulować psu pracę jelit? Myślałam o timebutynie (Tribux), fosfolipidach sojowych (np. essentiale) lub probiotykach i chciałabym dowiedzieć się, czy można (i czy jest sens) podawać je psu. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Autor Wiadomość
Lekarz weterynarii: Maciej Czajka
Data dodania: 2016-12-29
Podstawową sprawą jaką należy wykonać to szereg badań diagnostycznych, które być może odpowiedzą na pytanie co jest powodem przewlekłych biegunek. Niestety możliwości jest dużo, a źródło problemów nie konieczne musi być związane z samymi jelitami.
Ważna jest ocena czy jest to biegunka z jelita cienkiego czy grubego. Z cienkiego zwykle jest lejąca, kolor szary, zielony, brunatny, może zawierać drobne pęcherzyki gazu, z grubego kał jest bardziej uformowany, charakterystyczny jest dodatek śluzu i świeżej krwi. Może być także stan mieszany. Biegunkę może wywoływać szereg pasożytów jelitowych, od pierwotniaków, przez płazińce do obleńców, wymagane są szczegółowe badania kału w kierunku tych pasożytów. Badanie krwi ze szczególnym uwzględnieniem funkcji wątroby i trzustki, być może trzeba także oznaczyć specyficzne enzymy trzustkowe: TLI, PLI.
Należy także pamiętać, że przewlekłe biegunki może wywoływać alergia pokarmowa, w diagnostyce może pomóc dieta eliminacyjna lub specyficzne testy alergiczne, które obecnie wykonuje się z surowicy, ich wadą jest cena.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl