Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Artykuły Hodowla i pielęgnacja

Hodowla i pielęgnacja

Moje pierwsze zwierzę – co należy wiedzieć przed zakupem pierwszego szczenięcia lub kocięcia.
4b93d579b94b1.jpg
Przetrwałe zęby mleczne u...

W trakcie wizyty lekarz weterynarii oceni również stopień i prawidłowość procesu wymiany zębów. Stwierdzi czy u naszego pupila nie występują tzw. przetrwałe zęby mleczne, które często trzeba usuwać chirurgicznie. Ogólnie rzecz biorąc wymiana zębów rozpoczyna się zarówno u psów jak i kotów w wieku 3-4 miesięcy i powinna zakończyć się po osiągnięciu 6-7 miesięcy u obu gatunków.
Otrzymamy również wskazówki dotyczące higieny zębów. Regularnie stosowana higiena jamy ustnej uchroni naszego pupila przed odkładaniem się kamienia nazębnego i chorobami przyzębia.



4b93d76a9f856.jpg
W schroniskach obecnie...

Jeśli nie zamierzamy przeznaczać naszego zwierzęcia do rozrodu lekarz weterynarii pomoże nam dobrać dla niego odpowiednią metodę antykoncepcji. 

Powinno się odstępować od niepotrzebnego rozmnażania – zwłaszcza nierasowych - psów i kotów, ze względu na palący problem zwierząt bezdomnych w Polsce.

Już dawno obalono pogląd, że dla własnego zdrowia zarówno suka jak i kotka powinna przynajmniej raz w życiu urodzić szczenięta czy kocięta.
Jeżeli więc zdecydujemy się na zabieg kastracji lub sterylizacji lekarz weterynarii pomoże nam ustalić optymalny termin wykonania zabiegu oraz rozwieje wszelkie nasze wątpliwości związane z operacją. Warto wiedzieć, że wcześnie wykonana sterylizacja u suk i kotek znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworów gruczołu mlekowego oraz zapobiega chorobom macicy (np. ropomacicze).
Także podczas pierwszej wizyty w przypadku samców wykluczy lub potwierdzi wnętrostwo (u psów, u kotów).



Lekarz weterynarii pomoże nam również w doborze optymalnego sposobu żywienia naszego szczenięcia lub kocięcia.

Dużym błędem jest karmienie zwierząt resztkami z naszych, ludzkich posiłków. 

Obecnie, często zaleca się wygodniejsze rozwiązanie czyli żywienie karmami pełnoporcjowymi dobrej jakości. Lekarz weterynarii dostosuje właściwy rodzaj pokarmu lub doradzi w wyborze odpowiedniej karmy gotowej dla danego gatunku, płci oraz rasy. Przedstawi nam też dalsze zalecenia żywieniowe związane ze wzrostem i rozwojem naszego pupila.

Należy też pamiętać, że zarówno psy jak i wychodzące z domu koty powinny zostać zabezpieczone przeciwko pasożytom zewnętrznym. 

Kleszcze i pchły mogą przenosić szereg chorób niebezpiecznych dla życia naszych zwierząt (np. babeszjoza u psów).

W gabinetach weterynaryjnych dostępna jest cała gama preparatów w postaci kropli podawanych na skórę lub w postaci obróżek zabezpieczających przed inwazją zarówno jednych jak i drugich pasożytów. Dobór odpowiedniego środka zaleci lekarz weterynarii.


lek. wet. Mieszko Smulski
specjalista chorób psów i kotów
Przychodnia Weterynaryjna „Boliłapka" Warszawa

Skomentuj artykuł

    1    2    3 
help.gif
dodaj_ogloszenie.gif

Znajdź firmę

zachodnio pomorskie pomorskie lubuskie dolnośląskie opolskie śląskie małopolskie podkarpackie lubelskie podlaskie warmińsko mazurskie mazowieckie świętokrzyskie wielkopolskie łódzkie kujawsko pomorskie
Wybierz województwo.
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl