Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Artykuły Choroby wewnętrzne

Choroby wewnętrzne

Zapalenie trzustki u psów i kotów

Leczenie

 

Najważniejszy jest czas. Leczenie powinno być podjęte jak najszybciej. Konieczne jest uzupełnienie płynów oraz wyrównanie zaburzeń elektrolitowych. O wyborze płynu decyduje lekarz na podstawie stanu pacjenta oraz wyników badania krwi. Zaplanowanie odpowiedniej płynoterapii powinno uwzględniać wyrównanie wymagających tego poziomów elektrolitów (głownie potas i wapń).

Drugim, równie istotnym, elementem leczenia jest uśmierzenie silnego bólu. Zwykle sięgamy tutaj po silne środki z grupy narkotycznych leków przeciwbólowych.

Poza tym stosuje się leczenie objawowe, zależnie od obrazu klinicznego i stanu pacjenta np.: podawane są leki przeciwwymiotne, świeżo mrożone osocze, witamina B12 (kobalamina).

Stosowanie antybiotyków nie zawsze jest konieczne. Zastosowanie antybiotykoterapii zależy m.in. od tego, czy pacjent gorączkuje oraz od parametrów białokrwinkowych.

Podawanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych czy glikokortykosteroidów wciąż wzbudza kontrowersje. Jednocześnie istotne jest przerwanie toczącego się w trzustce stanu zapalnego, stąd czasem zapada decyzja o zastosowaniu leków należących do tych grup.

 

Nie ma więc jednego schematu leczenia, który można zastosować we wszystkich przypadkach zapalenia trzustki. Rodzaj i intensywność terapii zależą od wielu czynników i lekarz dostosowuje je indywidualnie dla każdego pacjenta.

 


Właściwe żywienie

 

W ostrym zapaleniu trzustki kluczowa jest głodówka, jednak nie może ona trwać zbyt długo. Dla kosmków jelitowych bardzo ważne jest regularne dostarczanie składników odżywczych. W przypadku kotów, jest to o tyle istotne, że ze względu na specyficzny metabolizm u tego gatunku, przedłużające się głodzenie może doprowadzić do niebezpiecznego stanu jakim jest stłuszczenie wątroby.

Czym możemy karmić takich pacjentów? Powinna to być lekkostrawna, nisko-tłuszczowa dieta, która nie obciąża trzustki. Porcje powinny być małe, ale podawane często. Na rynku jest kilka weterynaryjnych karm leczniczych dla pacjentów z zapaleniem trzustki. Wspólnie z lekarzem możemy zdecydować się na jedną z nich, bądź przygotowywać posiłki samodzielnie w domu. To drugie rozwiązanie jest trudniejsze i wymaga fachowej wiedzy z zakresu dietetyki weterynaryjnej.

Może się zdarzyć, że w przypadku zupełnego braku apetytu, trwającego kilka dni, zajdzie potrzeba założenia zgłębnika (sondy) nosowo-jelitowego, nosowo-żołądkowego czy nosowo-przełykowego. Karmienie dojelitowe może być wymagane do czasu ustabilizowania stanu pacjenta, a przede wszystkim do odzyskania przez niego apetytu. Przed założeniem zglębnika należy zbadaćć profil krzepnięcia krwi oraz podać witaminę K ze względu na ryzyko krwawień podczas zabiegu. Decyzja o założeniu sondy należy do lekarza i zależy ona od stanu pacjenta, kwalifikacji do znieczulenia ogólnego oraz kosztów. Sonda zostaje umocowana na lusterku nosowym lub w skórze szyi w zależności od jej rodzaju. Konieczny jest więc również kołnierz ochronny by zapobiec ingerencji zwierzęcia i uszkodzeniu miejsca zamocowania zgłębnika.

Żywienie dietetyczne powinno trwać odpowiednio długo, często przez kilka tygodni. U niektórych kotów z przewlekłym zapaleniem trzustki może nawet zajść konieczność dożywotniej dietoterapii. Ma to na celu zapobiegnięcie nawrotom choroby.

 

 

Rokowanie

 

W ostrym zapaleniu trzustki, częściej występującym u psów, rokowanie jest ostrożne ze względu na szybko postępujące powikłania. Jednak jak wspomniano na początku artykułu, szybkie wdrożenie leczenia może zmienić rokowanie na pomyślne. Dobrze też rokują pacjenci z przewlekłym zapaleniem trzustki o lekkim i średnim nasileniu, które częściej występuje u kotów.

 

Indywidualnie dobrana, skuteczna terapia, obejmująca odpowiednią dietę, daje szansę na wyleczenie chorego zwierzęcia i uniknięcie groźnych powikłań, w tym również tych odległych w postaci niewydolności trzustki czy cukrzycy.

 

 

 

lek.wet. Martyna Wilk-Niepiekło
specjalista chorób psów i kotów
Przychodnia Weterynaryjna Boliłapka

 

 

Bibliografia:

 

  1. Adaszek Ł., Dębiak P., Łyp P., Bartnicki M., Kutrzuba J., Winiarczyk S., „Zapalenie trzustki kotów”, Weterynaria w Praktyce”.

  2. Colleran E., „Zasady leczenia zapalenia trzustki u kotów”, Weterynaria po Dyplomie, vol. 17 nr 5 9/2016.

  3. Grzegory M., Kubiak K., Jankowski M., Spużak J., Glińska-Suchocka K., Liszka B., Bąkowska, J., „Jak diagnozować zapalenie trzustki u psów i u kotów, czyli prawidłowe rozpoznanie - kluczem do efektywnej terapii”, Weterynaria w Praktyce, 5/2014.

  4. Nelson R., W., Couto C., G., „Choroby wewnętrzne małych zwierząt”, Wydawnictwo Galaktyka Sp. z o.o., Łódź 2008, s. 392-400.

    1    2    3 
help.gif
dodaj_ogloszenie.gif

Znajdź firmę

zachodnio pomorskie pomorskie lubuskie dolnośląskie opolskie śląskie małopolskie podkarpackie lubelskie podlaskie warmińsko mazurskie mazowieckie świętokrzyskie wielkopolskie łódzkie kujawsko pomorskie
Wybierz województwo.
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl