Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Artykuły Choroby wewnętrzne

Choroby wewnętrzne

Zapalenie trzustki u psów i kotów

Objawy

 

Ten punkt również nie jest jednoznaczny, ponieważ nie ma charakterystycznych objawów dla tej choroby. Określa się je jako niespecyficzne, występujące przy wielu innych zaburzeniach. Jak już wspomniano postać choroby może być łagodna lub ciężka. Jednak w każdej chwili postać łagodna może stać się ciężką prowadzącą do zaawansowanych zmian wielonarządowych.

 

Obserwuje się zatem: osłabienie, pogorszenie lub zupełną utratę apetytu, odwodnienie, spadek masy ciała, obniżenie temperatury ciała lub gorączkę.

Ból podczas badania jamy brzusznej jest rzadko stwierdzany u kotów, w odróżnieniu do psów, które częściej pokazują objawy tzw. ostrego brzucha. Nie można jednak zapomnieć o faktycznym odczuwaniu bólu przez kociego pacjenta.

U psów, w przeciwieństwie do kotów, poza brakiem apetytu bardzo często występują wymioty.

Odnotowuje się także biegunkę i żółtaczkę jako konsekwencje zastoju żółci i uszkodzenia wątroby.



Diagnostyka

 

Bardzo ważny jest dokładny wywiad dotyczący rodzaju podawanej karmy.

 

Badania krwi w ostrym zapaleniu, kiedy obserwujemy odwodnienie, wykazują podwyższony hematokryt oraz hemoglobinę. W stanach przewlekłych anemię. Leukocytoza (podwyższony poziom białych krwinek) notuje się w ok. 30% przypadków.

W badaniu biochemicznym krwi podwyższone są enzymy wątrobowe, tj. ALT, ALP, oraz bilirubina, cholesterol, triglicerydy, glukoza.

Uznawana dawniej za miarodajne, podwyższone poziomy enzymów: amylazy i lipazy nie mają wartości diagnostycznej! Obecnie uważa się, że mają zbyt niska czułość i swoistość. Lipaza jest produkowana przez różne komórki w organizmie poza trzustką (np. w żołądku i w jelitach), co oznacza, że podwyższenie jej poziomu nie musi świadczyć o zapaleniu przebiegającym w trzustce.

Podwyższenie mocznika i kreatyniny następuje w wyniku odwodnienia i/lub uszkodzenia nerek, stąd w diagnostyce i monitoringu nieodzowne jest badanie moczu w celu odróżnienia tych dwóch stanów.

Odnotowuje się również obniżenie potasu i wapnia.

Hiperglikemia (podwyższenie poziomu glukozy) jest natomiast konsekwencją uszkodzenia wysp trzustki części wewnątrzwydzielniczej, co może przeminąć lub spowodować cukrzycę.



W diagnozowaniu zapalenia trzustki pomocna bywa ultrasonografia. W badaniu USG można stwierdzić cechy charakterystyczne dla tego stanu jak powiększenie narządu, zmiany w wyglądzie miąższu trzustki i okolicznych tkanek, czy obecność ropni i pseudotorbieli.

 

W gabinetach weterynaryjnych coraz częściej dostępne są szybkie testy Snap cPL (test immunoreaktywny lipazy trzustkowej u psów) oraz fPL – u kotów, pozwalające zmierzyć poziom specyficznej lipazy trzustkowej u psów lub kotów.

Wykonywane na miejscu w gabinecie są przydatne do wykluczenia ostrego zapalenia trzustki psów.

W przypadku wyniku dodatniego zaleca się przeprowadzenie ilościowego badania poziomu specyficznej lipazy trzustkowej w laboratorium. Wynik badania ilościowego pozwala określić stopień zaawansowania choroby i umożliwi kontrolę skuteczności leczenia.

 

Kolejnym badaniem diagnostycznym jest biopsja, którą można wykonać podczas laparotomii diagnostycznej lub laparoskopowo. Jest to najdokładniejsze i zwykle rozstrzygające badanie, jednak podjęcie decyzji o wykonaniu biopsji często jest trudne ze względu na zwiększone ryzyko znieczulenia ogólnego, szczególnie u pacjentów z powikłaniami w przebiegu ostrego zapalenia trzustki.

    1    2    3      
help.gif
dodaj_ogloszenie.gif

Znajdź firmę

zachodnio pomorskie pomorskie lubuskie dolnośląskie opolskie śląskie małopolskie podkarpackie lubelskie podlaskie warmińsko mazurskie mazowieckie świętokrzyskie wielkopolskie łódzkie kujawsko pomorskie
Wybierz województwo.
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl