Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Artykuły Chirurgia i anestezjologia

Chirurgia i anestezjologia

Kastracja psów
4ccc3eea9f0f8.jpg
Widok rany pooperacyjnej po...

Postępowanie po zabiegu

W przypadku wykonania cięcia przedmosznowego należy pamiętać o bezwzględnym ograniczeniu ruchu. Spacer musi odbywać się na smyczy, należy ograniczyć bieganie. Nadmierny ruch może prowadzić do obrzęków moszny, która po usunięciu jąder jest szczególnie wrażliwa nawet na niewielkie obrażenia. Największe ryzyko wystąpienia obrzęków występuje na drugi lub trzeci dzień po zabiegu. Związane jest to z faktem zmniejszającej się bolesności przy nadal niewydolnym układzie limfatycznym w miejscu operacji, oraz występowaniem krwawień z uszkodzonych włośniczek.


Kastracja zaliczana jest do prostych, rutynowych zabiegów. Ryzyko powikłań jest niewielkie. Najczęstszym powikłaniem jest opisany obrzęk moszny, zwykle nie niesie on ze sobą poważnych komplikacji, po kilku lub kilkunastu dniach mija samoistnie. Sporadycznie mogą wystąpić krwotoki z powrózka, każdy taki przypadek należy zgłosić do lekarza prowadzącego. Należy także pamiętać o zakażeniach bakteryjnych. Dochodzi do nich zwykle w wyniku lizania, lub zabrudzenia odchodami lub ziemią. Z tego względu należy pamiętać o właściwym zabezpieczeniu rany, zwykle w tym celu stosuje się kołnierz szyjny. Szwy skórne zwykle usuwane są po dziesięciu dniach, w zależności od wybranej techniki szycia. Należy pamiętać, że także przy zastosowaniu szwów rozpuszczalnych należy usunąć węzły kończące, które mocują szew do skóry.

 

 

 

lek. wet. specjalista chorób psów i kotów Mieszko Smulski
lek. wet. specjalista chirurg Maciej Czajka
Przychodnia Weterynaryjna „Boliłapka" Warszawa
www.bolilapka.portalweterynaryjny.pl

Skomentuj artykuł

 

 

Bibliografia:

 1. Dejneka G. J., Niżański W., Uwagi na temat kastrowania psów i kocurów, „Magazyn Weterynaryjny", vol. 9 nr 49.
 2. Dubiel A., Rozród psów, Wydawnictwo AR Wrocław, Wrocław 2000, s. 85-92.
 3. Elliot J., Grauer G., Nefrologia i urologia psów i kotów BSAVA, Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2010, s. 289-293.
 4. Fossum T. W., Chirurgia małych zwierząt. Tom II, Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2009.
 5. Ingarden J., Ingarden M., Najczęstsze powikłania sterylizacji u psów i kotów obojga płci, "Weterynaria w praktyce", nr 3/2005.
 6. Ingarden J., Ingarden M., Choroby prostaty u psów, "Weterynaria w praktyce", nr 6/2005.
 7. Łopuszyński W., Szczubiał M., Nowotwory jąder u psów, „Magazyn Weterynaryjny", vol. 9 nr 52.
 8. Maurey Ch., Dufayet C., Nefrologia i urologia psów i kotów, Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2007, s. 37-39, 69-70, 84-85.
 9. Nelson W. R., Couto C. G., Choroby wewnętrzne małych zwierząt Tom II, Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2009, s. 1025-1037.
 10. Schebitz H., Brass W., Techniki operacyjne u psów i kotów, Wydawnictwo Galaktyka, Łódź 2004, s. 270.
 11. Siembieda K., Antończyk A., Niżański W., Błasiak P., Praktyczne uwagi na temat rozpoznawania i leczenia łagodnego rozrostu gruczołu krokowego, „Magazyn Weterynaryjny", vol. 18 nr 146.
    1    2    3    4    5 
help.gif

Znajdź firmę

zachodnio pomorskie pomorskie lubuskie dolnośląskie opolskie śląskie małopolskie podkarpackie lubelskie podlaskie warmińsko mazurskie mazowieckie świętokrzyskie wielkopolskie łódzkie kujawsko pomorskie
Wybierz województwo.
dodaj_ogloszenie.gif
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl