Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Forum Porady lekarzy weterynarii Nieustające ataki padaczki

Forum

Nieustające ataki padaczki

Witam,bardzo proszę o pomoc w znalezieniu dobrego lekarza weterynarii o specjalizacji neurolog,najlepiej z okolic Krakowa ale jest już mi wszystko jedno,dojadę choćby na koniec świata.Mam problem z buldożką francuską,odkąd skończyła rok ma ataki padaczki,na początku były pojedyncze raz na 3 tyg.dostawała początkowo 15mg luminalu dwa razy na dobę,później 2 razy po 25mg i dalej ataki,następnie dwa razy po 50mg i wczoraj było apogeum.Od 7 rano miała atak jeden po drugim,dostała 75mg luminalu,10mg relanium w zastrzyku i ataki nie ustąpiły co prawda były mniejsze ale co 2 minuty atak.O 10 lekarz podał jej jak dobrze pamiętam 1,5ml sadozinu i była jakieś 2 godz. w komorze tlenowej( nie było ataków).O 13 ją odebrałam i ciągle były ataki tak jakby wcale się nie kończyły.O 14 dostała 50mg phenytoinum i 50mg midozin.Ataki ustąpiły ale tylko na około 4 godz.O godz.20 znowu phenytoinum 50mg i midozin 50mg,ataki ustąpiły znowu na jakieś 2 godz.Dostała relanium 5mg w zastrzyku,spokój na 3 godz.Potem znowu ataki nieustające więc znowu relanium 5mg.Przespałyśmy noc,ale już rano znowu ataki,znowu zastrzyk relanium,phenytoinum,midozin.Bardzo proszę pomóżcie w znalezieniu neurologa moja sunieczka ma dopiero 15 miesięcy.Mój lekarz a raczej lekarz mojej suni to dobry specjalista bardzo martwi się o nią,jestem z nim w ciągłym kontakcie ale może konsultacja neurologiczna wniosła by coś więcej do sprawy bo brak mi już sił i nie wiem co robić.Agnieszka

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Autor Wiadomość
Lekarz weterynarii: Mieszko Smulski
Data dodania: 2013-05-12
Dzień dobry. Jakiego rodzaju padaczkę stwierdzono: pierwotną (idiopatyczną) czy wtórną (reakcyjną)? Czy wykonano badania dodatkowe: neurologiczne, krwi? Czy oznaczano stężenie fenobarbitalu (Luminalu) w surowicy po rozpoczęciu leczenia? Ile waży suczka?
agakrak
Data dodania: 2013-05-12
Suczka miała robione badania krwi ale nie pod kątem stężenia luminalu we krwi tylko ogólne po drugim ataku czyli 9.03.2013r. Badania wyszły w sumie dobre miała tylko podwyższone próby wątrobowe więc dostała epato i esseliv duo który dostaje do dziś.Miała też robione ekg które nic nie wykazało,Zadnych innych badań nam nie zalecono.Nie określono też rodzaju padaczki.Moim zdaniem jest to padaczka wrodzona ponieważ sunia nie doznała żadnego urazu.Ataki zaczęły się ot tak pewnego dnia o 6 rano więc sunia spała obudził ją atak. Abi waży 11kg .Dzisiaj cały dzień ma ataki,nie wiem już co robić.Agnieszka
Lekarz weterynarii: Mieszko Smulski
Data dodania: 2013-05-13
Rozpoznanie padaczki wrodzonej polega na wyeliminowaniu innych przyczyn/chorób, objawiających się napadami. Służą do tego przede wszystkim badania dodatkowe jak wspomniane badanie neurologiczne, krwi, badania z zakresu diagnostyki obrazowej, itd. Leczenie w takim przypadku jest objawowe, czyli przeciwdrgawkowe. Z wyboru w weterynarii stosuje się fenobarbital i bromek potasu. Jeśli efekty nie są zadowalające, można podjąć próbę z lekami nowszej generacji, jednak skutki ich działania u psów nie są jeszcze dobrze poznane. Niezależnie od tego istotny jest czas, zanim zastosowane leki osiągną terapeutyczne stężenia w surowicy, co w przypadku fenobarbitalu wynosi ok 2 tygodni, a bromku 2-3 miesięcy. Stężenia te, należy monitorować w surowicy w określonych odstępach czasu, aby móc mówić o braku efektu terapeutycznego i jednocześnie nie przekroczyć poziomów toksycznych. W sytuacjach częstych napadów stosuje się leki doraźnie hamujące ataki, jak np. diazepam. Leczenie to powinno być dostosowane do natężenia objawów. Trzeba niestety mieć świadomość, że niektóre psy mogą nie zareagwać na leczenie i/lub z czasem ataki mogą się nasilić i nie ustępować, mimo prawidłowo dobranej terapii.
W drugim przypadku - podejrzenia padaczki wtórnej - należy skupić się na dokładnej diagnostyce, w celu znalezienia choroby podstawowej. Bez tego opanowanie samych ataków nic nie da i skończy się niepowodzeniem.
agakrak
Data dodania: 2013-05-16
Dziękuję za odpowiedź,wczoraj byłam z małą we Wrocławiu,miała zrobiony rezonans magnetyczny i pobrany płyn mózgowo-rdzeniowy.Czekam na wyniki i opis rezonansu.Na razie wiem tylko tyle że ma wysokie ciśnienie śródczaszkowe,dostała hydrochlorothiazidum 1*1 i czekamy...Pozdrawiam
Lekarz weterynarii: Mieszko Smulski
Data dodania: 2013-05-17
Proszę dać znać jak będzie już coś wiadomo. Takie informacje są zawsze dla nas cenne, mogą też okazać się przydatne dla innych użytkowników portalu. Pozdrawiam.
agakrak
Data dodania: 2013-05-20
A więc mam opis badania rezonansu oto on;
Badanie: Tomografia Rezonansu Magnetycznego - MRI głowy.
Technika badania: Badanie wykonano w sekwencjach SE, SSE oraz FLAIR HR uzyskując obrazy T1 i T2-zależne w trzech
podstawowych płaszczyznach. Badanie przeprowadzono w znieczuleniu ogólnym inhalacyjnym (isofluran), z podaniem środka
kontrastowego (Magnevist 469 mg/ml).
Opis badania: Nie wykryto nieprawidłowych sygnałów ani wzmocnień pokontrastowych w zakresie nadnamiotowych struktur
mózgu. Lekkiego stopnia, symetryczne poszerzenie komór bocznych, komory III oraz jej zachyłka nadszyszynkowego.
Nieznaczne spłycenie i zatarcie bruzd płaszcza. Przymózgowa rezerwa płynowa wydaje się lekko zmniejszona. Nie wykryto
nieprawidłowych sygnałów w zakresie tylnojamowych struktur mózgu. Obrazy T1-zal. po podaniu środka kontrastowego nie
wykazały patologicznych wzmocnień. Lekko poszerzona komora IV oraz jej uchyłki boczne. Tylna część móżdżku przesunięta
w kierunku otworu potylicznego wielkiego, bez cech wklinowania. Wyraźne wcięcie w tylnej powierzchni robaka móżdżku.
Cechy przemawiające za podwyższeniem ciśnienia wewnątrzczaszkowego mogące być wtórnym efektem przebytych ataków
padaczkowych. W diagnostyce różnicowej należy rozważyć padaczkę idiopatyczną. W dalszym postępowaniu diagnostycznym
wskazane badanie płynu mózgowo-rdzeniowego.
Czekam na wyniki płynu mózgowo-rdzeniowego
Lekarz weterynarii: Mieszko Smulski
Data dodania: 2013-05-20
Takiego wyniku można się było spodziewać. Badanie PMR pozwoli wykluczyć przyczyny zapalne. Czekamy.
agakrak
Data dodania: 2013-05-27
Oto badanie PMR
Badanie Wynik Jedn. Norma
Badanie płynu mózgowo - rdzeniowego
OPIS
Barwa: bezbarwny
Przejrzystość: klarowny
Woń: bezwonny
Konsystencja: wodnisty
LICZBA ELEMENTÓW KOMÓRKOWYCH
WBC: 0,031 G/l
RBC: 0,007 T/l
ROZMAZ
W preparacie osadu płynu mózgowo-rdzeniowego obserwowano jedynie pojedyncze komórki nabłonka płaskiego. Innych
elementów morfotycznych nie odnotowano.
BIAŁKO CAŁKOWITE
0,393 g/l
Neospora caninum (PCR)
Wynik UJEMNY.
Toxoplasma gondii (PCR)
Wynik UJEMNY.

I co teraz gdzie szukać przyczyny?? moje pomysły się skończyły proszę mi coś doradzić
Lekarz weterynarii: Mieszko Smulski
Data dodania: 2013-05-28

Wygląda na to, że zrobiliście już Państwo wszystkie badania w tym zakresie. Skoro wykluczone zostały choroby ogólne, zmiany strukturalne i przyczyny zakaźne w ośrodkowym układzie nerwowym, pozostaje rozpoznanie padaczki idiopatycznej (nieznanego tła/wrodzonej). Badania dodatkowe miały na celu wyeliminowanie innych jednostek chorobowych z listy rozpoznań różnicowych - chodzi o to, żeby "nie przegapić" żadnej innej choroby, która objawia się napadami, a której przyczynę można leczyć.


Podobnie jak w medycynie ludzkiej, nie wiemy dlaczego dochodzi do napadów, znamy jedynie mechanizm ich powstawania. Przyczyna, niestety pozostaje niejasna. Z tego względu jedynym rozwiązaniem jest leczenie objawowe, polegające na próbie kontroli choroby poprzez terapię przeciwdrgawkową. Jak pisałem wcześniej: "Z wyboru w weterynarii stosuje się fenobarbital i bromek potasu. Jeśli efekty nie są zadowalające, można podjąć próbę z lekami nowszej generacji, jednak skutki ich działania u psów nie są jeszcze dobrze poznane." Jeśli konsultowaliście Państwo przypadek we Wrocławiu, warto też porozmawiać tam z lekarzami, zajmującycmi się neurologią na temat szczegółowego schematu/propozycji leczenia.

agakrak
Data dodania: 2013-05-29
Właśnie powróciliśy do luinalu w dawce 2 razy 100mg i do tego 500mg bromku potasu,wiem to duże dawki ale ale nie zapeszając od 2 tygodni jesteśy bez ataków,do tego dostaje lek odwadniający obniżający ciśnienie o którym pisałam wcześniej a nazwwy nie pamiętam,W sierpniu planuję sterylizację ponieważ myślimy z doktorem który prowadzi moją Abi że mogą to być też zaburzenia hormonalne.No nic bardzo dziękuję za pomoc i pozdrawiamy 
                                            Aga i Abi


1    2      

Wyświetlam [ 1 - 10 ] z 13

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl