Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Artykuły Neurologia

Neurologia

Zespół przedsionkowy u psów i kotów

Ułożenie ciała w przestrzeni czy to podczas wchodzenia po schodach, pływania czy biegania po parku, pomijając włożony w to wysiłek, przychodzi nam niezwykle łatwo i naturalnie. Podobnie jak my, psy i koty również nie wydają się zwracać uwagi na to, jak bardzo skomplikowany jest ten proces. Nawet podczas odpoczynku na wygodnej kanapie nasz mózg musi uporządkować chaos informacyjny dochodzący z trzech różnych układów zmysłów: narządu wzroku, narządu równowagi oraz receptorów czuciowych rozmieszczonych w różnych miejscach ciała.


Narząd przedsionkowy w szczególności jest niezwykle istotny dla zachowania równowagi i prawidłowej postawy ciała. Odbiera on i analizuje informacje dotyczące oddziaływania grawitacji oraz przyspieszenia ciała względem podłoża. Prawidłowe funkcjonowanie układu przedsionkowego jest konieczne do koordynowania faz ruchu, ponieważ kontroluje on mięśnie zaangażowane w utrzymanie równowagi oraz w zależności od pozycji przyjmowanej w przestrzeni dopasowuje odpowiednią pozycję głowy i ruch oczu.



Narząd przedsionkowy składa się z części obwodowej i ośrodkowej. Część obwodową znajdującą się w uchu środkowym i wewnętrznym tworzy błędnik z receptorami czuciowymi oraz nerw przedsionkowo-ślimakowy (nerw czaszkowy VIII). Nerw ten połączony jest z częścią ośrodkową czyli z jądrami przedsionkowymi (skupiskami komórek nerwowych) w rdzeniu przedłużonym. Z tego miejsca wychodzi szereg połączeń do różnych obszarów ośrodkowego układu nerwowego. Szczególne znaczenie ma połączenie z móżdżkiem i rdzeniem kręgowym, co jest istotne dla utrzymania równowagi w trakcie chodu oraz z jądrami nerwów czaszkowych, odpowiedzialnych za poruszanie gałkami ocznymi. Niektóre wypustki komórek nerwowych jąder przedsionkowych osiągają także ośrodek wymiotny.

 

Uszkodzenia układu przedsionkowego mogą obejmować część obwodową lub ośrodkową.
W obu przypadkach zmiany mogą występować jednostronnie (najczęściej) lub obustronnie i powodują zaburzenia ruchu oraz nieprawidłowe ustawienie głowy, oczu i/lub całego ciała.

 

Najczęściej spotykane objawy towarzyszące obwodowemu jak i ośrodkowemu zespołowi przedsionkowemu to:

  • przekrzywienie głowy
  • oczopląs
  • zez
  • zaburzenia równowagi
  • niezborność ruchowa


Objawy te mogą występować samodzielnie lub w dowolnych konfiguracjach i z różnym nasileniem, w zależności od miejsca uszkodzenia i jego rozległości. Mogą też towarzyszyć im dodatkowe objawy kliniczne.


Skręt głowy

Skośna pozycja głowy jest głównym objawem zespołu przedsionkowego. W większości przypadków skręt głowy jest skierowany na stronę uszkodzenia. Niekiedy związane jest z silnym skręceniem szyi lub nawet jej wygięciem na grzbiet. Czasem jednak zauważalne jest dopiero po dokładnym obserwowaniu.


Oczopląs

Jest to rytmiczny, oscylujący ruch gałek ocznych. Fizjologicznie występuje przy poruszaniu głową. Spontaniczny, czyli nieprawidłowy oczopląs, występujący bez zadziałania bodźców zewnętrznych jest charakterystycznym objawem zespołu przedsionkowego. Może być poziomy, pionowy lub rotacyjny. Typowy oczopląs składa się z dwóch faz ruchu gałek ocznych skierowanych w przeciwnych kierunkach - wolnej i szybkiej. Na podstawie rodzaju i kierunku faz oczopląsu lekarz weterynarii podczas badania neurologicznego powinien określić odpowiednio lokalizację i stronę, po której doszło do uszkodzenia układu przedsionkowego. Oczopląs jest najsilniej wyrażony w początkowym stadium choroby.

1    2    3    4    5      
help.gif
dodaj_ogloszenie.gif

Znajdź firmę

zachodnio pomorskie pomorskie lubuskie dolnośląskie opolskie śląskie małopolskie podkarpackie lubelskie podlaskie warmińsko mazurskie mazowieckie świętokrzyskie wielkopolskie łódzkie kujawsko pomorskie
Wybierz województwo.
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl