Choroby ośrodkowej części narządu przedsionkowego
- choroby rdzenia przedłużonego i móżdżku - właściwie każdy przypadek zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu może spowodować uszkodzenie centralnych struktur układu przedsionkowego. Może tak się zdarzyć w przebiegu chorób zakaźnych np. w trakcie nosówki psów, zakaźnego zapalenia otrzewnej u kotów (FIP), toksoplazmozie i innych infekcjach bakteryjnych i grzybiczych. Istnieje też szereg chorób na tle zapalnym, których przyczyna, nie związana z zakażeniem, jest nieznana lub łączona z procesami autoimmunologicznymi np. ziarniniakowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu.
Wśród chorób móżdżku najczęściej występują stany przewlekłego zwyrodnienia, wady rozwojowe oraz zapalenia.
Diagnostyka tych chorób niestety zwykle jest dosyć skomplikowana i opiera się na badaniach laboratoryjnych (badanie płynu mózgowo-rdzeniowego) i badaniach obrazowych (np. tomografia komputerowa).
uraz - uszkodzenie rdzenia przedłużonego i móżdżku prowadzi do upośledzenia funkcji układu przedsionkowego. Stłuczenie pnia mózgu i krwawienie w przedniej części rdzenia przedłużonego może spowodować śmierć wskutek uszkodzenia ważnych dróg przewodzących, odpowiedzialnych za oddychanie i pracę serca.