Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Artykuły Neurologia

Neurologia

Zespół przedsionkowy u psów i kotów

Konieczne może okazać się wykonanie badań dodatkowych. Badanie otoskopowe pozwala na ocenę kanału słuchowego i błony bębenkowej. W uzasadnionych przypadkach przy stanach zapalnych ucha środkowego i wewnętrznego może zajść potrzeba nakłucia błony i pobrania płynu z jamy bębenkowej do badania bakteriologicznego. Pełne badanie krwi może wykazać zaburzenia metaboliczne. Przy podejrzeniu urazu lub procesu obejmującego puszkę bębenkową wskazane jest RTG głowy lub bardziej zaawansowane badanie przy pomocy tomografii komputerowej (CT), którą należałoby także wykorzystać do dokładnej lokalizacji w przypadku zmian wewnątrzczaszkowych.
Istnieje ryzyko, że ustalenie, która część narządu przedsionkowego jest chorobowo zmieniona, będzie bardzo trudne, a wręcz niemożliwe.



Może się tak zdarzyć gdy:

  • nagłe wystąpienie zespołu przedsionkowego sprowokuje w pierwszych godzinach trwania tak silną niezborność ruchową, że chore zwierzę nie będzie w stanie utrzymać pozycji stojącej i będzie nadmiernie pobudzone. W takiej sytuacji szybkie i miarodajne badanie neurologiczne jest bardzo utrudnione, a interpretacja wyników zazwyczaj niemożliwa. Powtórne badanie, wykonane kilka godzin lub dni później, może pomóc w neuroanatomicznym scharakteryzowaniu procesu.

 

  • niektóre z rozwijających się powoli śródczaszkowych lub zewnątrzczaszkowych procesów chorobowych spowodują stopniowe pojawianie się łagodnie nasilonego zespołu przedsionkowego bez charakterystycznych cech dla lokalizacji ośrodkowej. W takim przypadku może dojść do fałszywego rozpoznania obwodowej postaci zespołu przedsionkowego. Dopiero po długim czasie ogólnego pogłębiania się objawów jasne staje się faktyczne umiejscowienie zmian.

 

  • proces dotykający części obwodowej rozwinie się w chorobę części ośrodkowej np. zapalenie ucha wewnętrznego, które może doprowadzić do zapalenia opon mózgowych.


Choroby obwodowej części narządu przedsionkowego

 

  • zapalenie ucha środkowego i wewnętrznego - najczęstsza przyczyna obwodowego zespołu przedsionkowego u psów i kotów, do którego zazwyczaj dochodzi na skutek rozszerzenia się zakażenia z zewnętrznego kanału słuchowego, z gardła i obszaru trąbki słuchowej, drogą hematogenną (przez krew) oraz w wyniku perforacji błony bębenkowej przez ciało obce (np. kłos trawy).
  • idiopatyczny zespół przedsionkowy u psów i kotów - równie częsta przyczyna objawów przedsionkowych o nieustalonej etiologii. Występuje zwykle u starszych psów i kotów. Nie stwierdza się tu żadnych patologicznych zmian w układzie przedsionkowym, w kanałach słuchowych i błonie bębenkowej, ani w wynikach badań dodatkowych. Najczęściej ustępuje samoistnie po 2-4 tygodniach. Rozpoznanie stawia się po wyeliminowaniu innych przyczyn.
    1    2    3    4    5      
help.gif
dodaj_ogloszenie.gif

Znajdź firmę

zachodnio pomorskie pomorskie lubuskie dolnośląskie opolskie śląskie małopolskie podkarpackie lubelskie podlaskie warmińsko mazurskie mazowieckie świętokrzyskie wielkopolskie łódzkie kujawsko pomorskie
Wybierz województwo.
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl