Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Artykuły Choroby wewnętrzne

Choroby wewnętrzne

Krwiomocz u psów i kotów

Zabarwienie moczu jest wypadkową wielu czynników, takich jak jego ciężar właściwy (zagęszczenie), obecność barwników i produktów przemian metabolicznych oraz innych związków barwnych, które mogą być dostarczone organizmowi z zewnątrz. Przyczyną zmiany barwy moczu na czerwoną lub brunatną może być obecność krwinek czerwonych oraz barwników krwi i rzadziej mięśni: hemoglobiny i mioglobiny. Przyczyn krwiomoczu może być bardzo wiele. Czy jest to groźny objaw? Skąd bierze się krew w moczu? Jak znaleźć źródło krwawienia?
Artykuł ma na celu przybliżenie zagadnienia występowania tego nieswoistego objawu klinicznego.



5a55e7546270e.jpg
Probówka z moczem po...

Skąd bierze się czerwony kolor moczu?

 

Krwiomocz, czyli hematuria to obecność krwi w moczu. Już obecność 0,2ml krwi (ok. 4 krople) na 0,5l moczu może spowodować zmianę jego zabarwienia na krwisty kolor. Stan taki określa się jako hematurię makroskopową (obecność krwi w moczu widoczną gołym okiem). Mikrohematuria, czyli krwinkomocz jest z kolei objawem laboratoryjnym - niewidoczną gołym okiem obecnością zbyt dużej liczby krwinek czerwonych w obrazie mikroskopowym osadu moczu. Źródłem zarówno makro- jak i mikrohematurii są najczęściej choroby układu moczowego.
Krwiste zabarwienie moczu spowodowane obecnością hemoglobiny i mioglobiny oraz krew w moczu pochodząca spoza układu moczowego określane są natomiast mianem krwiomoczu rzekomego.

 



5a55e7821493b.jpg
Ta sama probówka z moczem...

Gdzie szukać krwawienia?

 

Zebranie informacji odnośnie okoliczności wystąpienia krwiomoczu oraz ewentualnych, dodatkowych objawów stanowi ważny element diagnostyki, ponieważ już na ich podstawie często możliwe jest określenie lokalizacji krwawienia.
Jeżeli krew jest widoczna w pierwszych porcjach oddawanego moczu, można podejrzewać, że źródło krwawienia znajduje się w końcowych odcinkach dróg wyprowadzających mocz (szyjka pęcherza moczowego, cewka moczowa, pochwa, srom, prącie napletek) lub poza układem moczowym (macica, prostata, drogi rodne). Jeśli krew jest widoczna w ostatnich porcjach oddawanego moczu, to przyczyny należy szukać w nerkach, moczowodach i pęcherzu moczowym.
Podobnej lokalizacji należy spodziewać się, kiedy krew jest obecna przez cały czas w trakcie oddawania moczu, ale w takim wypadku trzeba również brać pod uwagę chorobę ogólnoustrojową (np. zaburzenia krzepnięcia krwi).
Objawy dodatkowe zazwyczaj towarzyszą chorobom końcowych odcinków dróg moczowych (stany zapalne, urazy, nowotwory) i są to częstomocz i/lub trudności czy bolesność przy oddawaniu moczu. Choroby nerek i dróg moczowych w początkowych fazach mogą przebiegać bezobjawowo. Wraz z upływem czasu ich trwania mogą pojawić się objawy ogólne: posmutnienie, brak apetytu, wychudzenie, wymioty, biegunka, bolesność brzucha.

1    2    3      
help.gif
dodaj_ogloszenie.gif

Znajdź firmę

zachodnio pomorskie pomorskie lubuskie dolnośląskie opolskie śląskie małopolskie podkarpackie lubelskie podlaskie warmińsko mazurskie mazowieckie świętokrzyskie wielkopolskie łódzkie kujawsko pomorskie
Wybierz województwo.
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl