Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Artykuły Chirurgia i anestezjologia

Chirurgia i anestezjologia

Sterylizacja kotki
4d6947d801569.jpg
Ropomacicze u kotki widoczne...

Metody antykoncepcji

Czynność jajników można blokować farmakologicznie podając zmodyfikowane hormony płciowe z grupy gestagenów. Są to pochodne progesteronu, hormonu odpowiedzialnego za prawidłowe donoszenie ciąży. Progesteron blokuje cykl jajnikowy i tę właściwość wykorzystuje się stosując jego analogi w antykoncepcji. Można te leki podawać drogą doustną lub w formie depot, jako iniekcje domięśniowe. Po podaniu podskórnym można obserwować powikłania objawiające się odbarwieniem włosa lub zanikiem tkanki podskórnej, dlatego podanie podskórne nie jest polecane. Zależnie od wybranego preparatu iniekcje mogą być wykonywane pomiędzy trzema, a sześcioma miesiącami. Doustnie gestageny zwyczajowo podaje się jeden raz w tygodniu. Należy podkreślić, że podczas planowanego okresu blokowania nie mogą pojawiać się przypadkowe ruje, świadczy to o niewystarczającej dawce. Może to zwiększać ryzyko powikłań związanych ze stosowaniem antykoncepcji hormonalnej. Należą do nich zmiany w endometrium macicy, torbiele jajników, ropomacicze, a także guzy listwy mlecznej. Dwa pierwsze uniemożliwiają prawidłowy przebieg ciąży, dwa kolejne stanowią bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia. Niewątpliwą zaletą blokady hormonalnej jest jej odwracalność. Ale zawsze długotrwała terapia hormonalna prowadzi do zmian w układzie rozrodczym i z tego względu nie powinna być długo stosowana u kotek, które nie są przeznaczone do rozrodu. Należy podkreślić, że nawet jednokrotne podanie gestagenów w rzadkich przypadkach może trwale zablokować cykl płciowy lub wywołać nieodwracalne zmiany w układzie rozrodczym.
Dla kotek, które nie są zwierzętami hodowlanymi i nie są przeznaczone do rozrodu właściwym postępowaniem wydaje się zabieg operacyjny, w którym trwale usuwa się jajniki i macicę.



4d694b17646ab.jpg
Badanie krwi powinno być...

Aspekty związane z zabiegiem i przygotowanie do operacji

Należy pamiętać, że zabieg kastracji mimo swojej technicznej prostoty jest potencjalnym zagrożeniem dla zdrowia i życia kotki. Należy dokonać starań by ryzyko związane z zabiegiem minimalizować. Należy dopilnować, aby kotka kwalifikowana do zabiegu miała aktualne szczepienie przeciwko chorobom zakaźnym i aktualny stan profilaktyki przeciwpasożytniczej (lub ujemny wynik badania kału), była klinicznie zdrowa oraz posiadała aktualne badania krwi (morfologia i biochemia). W przypadku podejrzenia przewlekłych chorób układu oddechowego należy wykonać RTG klatki piersiowej. Czasem niezbędne jest wykonanie dodatkowych badań jak echo i EKG serca, oraz USG jamy brzusznej. Właściwa ocena stanu zdrowia przed zabiegiem stanowi ważny czynnik zmniejszający zagrożenie śródoperacyjne i upraszcza postępowanie pooperacyjne. Odpowiednie postępowanie przedoperacyjne, właściwie wykonany zabieg oraz opieka pooperacyjna pozwala utrzymać poziom ryzyka operacyjnego nie przekraczający ułamków procenta. Więcej informacji na temat przygotowania do zabiegu oraz samego znieczulenia można znaleźć w artykułach na stronie portalu.
Kiedyś obowiązywał pogląd, że należy wykonać zabieg kastracji po osiągnięciu dojrzałości płciowej. Doświadczenia jednak pokazują jasno, że wykonanie zabiegu przed pierwszą rują nie zwiększa ryzyka powikłań związanych z zabiegiem jak i odległych. Wczesne wykonanie zabiegu kastracji chroni kotkę przed występowaniem guzów nowotworowych gruczołu mlekowego. Zabiegi wykonane u starszych kotek nie minimalizują tego ryzyka. Jednak guzy gruczołu mlekowego zwykle są hormonozależne i rosną szybciej gdy układ rozrodczy jest czynny hormonalnie. Niezależnie od terminu wykonania kastracja zawsze chroni przed zmianami w samym układzie rozrodczym. Do najpoważniejszej z nich należy ropomacicze. Wtedy owariohisterektomia jest postępowaniem z wyboru, ale należy podkreślić, że zależnie od przypadku ryzyko powikłań może nawet sięgnąć 30%.



Wykonanie zabiegu

Stosuje się dwa dostępy operacyjne podczas zabiegu, bocznie przez mięśnie skośne brzucha oraz w linii białej przez rozścięgno mięśnia prostego brzucha. Preferencje co do wyboru metody zależą od wyboru chirurga. Obie metody mają swoje zalety. Mają też wady, które doświadczenie osoby operującej zmniejsza do akceptowalnego minimum. Dostęp w linii białej jest preferowany przez większość lekarzy weterynarii. Sam zabieg może polegać na usunięciu jajników i macicy czyli no owariohisterektomii, ale należy podkreślić, że usunięcie samych jajników czyli owariektomia jest także uznaną metodą postępowania. Tu także wybór uzależniony jest od osoby operującej.
W naszej lecznicy zabieg wykonywany jest z dostępu w linii białej, wykonujemy usunięcie jajników wraz z macicą. Ranę operacyjną zamykamy trzema piętrami szwów ciągłych, rozpuszczalnych. Konstrukcja szwu skórnego zapewnia jego całkowite i pewne ukrycie pod skórą, na zewnątrz nie są widoczne nici szwu skórnego. W związku z tym nie trzeba tych nici usuwać po 10 dniach. Zapewniają one ochronę, aż do ich samoistnego rozpuszczenia. Technika szycia zapewnia wysoką ochronę i rutynowo nie stosujemy ubranek pooperacyjnych. Z doświadczenia wynika, że stanowią one ważny czynnik wydłużający całkowity powrót do zdrowia.

 

Jak wygląda zabieg krok po kroku można zobaczyć klikając w ten link.

    1    2    3      
help.gif

Znajdź firmę

zachodnio pomorskie pomorskie lubuskie dolnośląskie opolskie śląskie małopolskie podkarpackie lubelskie podlaskie warmińsko mazurskie mazowieckie świętokrzyskie wielkopolskie łódzkie kujawsko pomorskie
Wybierz województwo.
dodaj_ogloszenie.gif
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl