Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Artykuły Chirurgia i anestezjologia

Chirurgia i anestezjologia

Sterylizacja kotki
4d6955098b7b5.jpg
Przepuklina pooperacyjna u...

Możliwe powikłania

Z każdym zabiegiem operacyjnym związane jest ryzyko wystąpienia powikłań. Nie inaczej jest z rutynowymi zabiegami kastracji. Należy przy tym mieć świadomość, że zabieg wykonany prawidłowo przez doświadczonego chirurga, u zdrowej, odpowiednio przygotowanej do operacji kotki, najczęściej przebiega bez przeszkód, podobnie jak okres rekonwalescencji.
Poniższy opis powikłań dotyczy rzadkich sytuacji, pamiętajmy więc, że określenia częstotliwości ich występowania nadal mieszczą się w niskim odsetku procentowym.
Stosunkowo częstym powikłaniem jest występujący obrzęk tkanek pojawiający się w operowanej okolicy. Nie wymaga on specjalnego traktowania, wystarczy badanie kliniczne i obserwacja. Zwykle znika samoczynnie po 4 - 6 tygodniach po zabiegu. Obrzęk może być pomylony z krwiakiem lub ropniem, które są poważniejszymi powikłaniami. Krwiak po rozpoznaniu nie wymaga specjalnego traktowania, wystarczy obserwacja. Jednak, gdy jest duży może okazać się niezbędne ewakuowanie jego zawartości połączone z zastosowaniem opatrunku uciskowego. Ropień stanowi już groźne powikłanie, często wymagające interwencji chirurgicznej i stałego monitoringu stanu ogólnego. Poważnym powikłaniem infekcyjnym jest ropne zapalenie otrzewnej. Każdy taki przypadek należy rozpatrywać indywidualnie, lecz należy pamiętać, że stanowi on bezpośrednie zagrożenie dla życia. Czasem mamy do czynienia z przerwaniem szwów wewnętrznych czego objawem będzie przepuklina operacyjna. W tym wypadku konieczna jest interwencja chirurgiczna termin wykonania zależy od konkretnego przypadku. Ciężkim powikłaniem jest przerwanie ciągłości wszystkich szwów, czego objawem jest wytrzewienie. Stanowi ono bezpośrednie zagrożenie dla życia, wymaga natychmiastowej interwencji chirurgicznej, a jego następstwem zwykle jest ropne zapalenie otrzewnej. Do powikłań należy zaliczyć wszelkie problemy związane z pracą innych narządów. Zdarza się, że mamy do czynienia z podkliniczną (bezobjawową) chorobą, którą aktywuje stres związany z zabiegiem. Wystąpienie innych powikłań narządowych minimalizowane jest przez odpowiedni dobór badań w diagnostyce przedoperacyjnej. Ryzyko pojawienia się innych zaburzeń w pracy konkretnych narządów rośnie wraz z wiekiem operowanej kotki. Wśród powikłań po zabiegu znajduje się również pozostawienie jajnika lub jego fragmentu, czego skutkiem jest brak zahamowania rui i związanych z nią objawów. Taki błąd doświadczonym chirurgom zdarza się niezwykle rzadko. W takim wypadku czynność jajnika może być przywrócona po dłuższym czasie, nierzadko jest to rok lub dłużej.
Należy także wspomnieć o często poruszanym temacie jakim jest otyłość, do której może dojść po zabiegu. Owszem, kastracja może predysponować do tycia, jednak nie dotyczy do każdej kotki, a przybieranie na wadze najczęściej związane jest ze zmniejszeniem aktywności fizycznej i z nieprawidłowym żywieniem (zwłaszcza z nieograniczonym dostępem do karmy).



Postępowanie przed- i pooperacyjne

Odpowiednie przygotowanie kota bezpośrednio przed zabiegiem jest także bardzo ważne. Należy zwrócić uwagę na obowiązującą głodówkę na 12 godzin przed zabiegiem. Obowiązuje tu także zasada ograniczenia do połowy objętości ostatniego posiłku. Dostęp do wody nie może być ograniczany. Zwykle przygotowanie, zabieg i opieka pooperacyjna w lecznicy nie musi trwać dłużej niż pięć godzin. Kotka wydana do domu powinna być świadoma, metodę zabezpieczenia szwów wybiera lekarz prowadzący. Zwykle w dniu zabiegu pokarm nie jest podawany, czasem jednak lekarz weterynarii może wyrazić zgodę na niewielki posiłek. Prawidłowo wykonany zabieg objawia się powrotem do pełnej kondycji w ciągu dwóch lub trzech dób po zabiegu. Jeśli szwy skórne są widoczne niezbędne jest mechaniczne ich zabezpieczenie przed lizaniem. W zależności od wybranej metody zabezpieczenia należy liczyć się z pewnym dyskomfortem zwierzęcia. Jak wspomniano w naszej lecznicy wykonujemy szwy skórne tak by były ukryte pod skórą jednocześnie zapewniające jej odpowiednią szczelność.
Dokładny schemat postępowania po zabiegu bywa różny zależnie od danej placówki i preferencji lekarza. Zwykle konieczne są wizyty kontrolne oraz antybiotykoterapia osłonowa. W naszej przychodni zalecamy rutynową wizytę kontrolną następnego dnia po zabiegu. Stosujemy antybiotyk o przedłużonym działaniu, co pozwala uniknąć kolejnych, codziennych wizyt w celu kontynuacji antybiotykoterapii. Leczenie przeciwbólowe i przeciwzapalne zastosowane w ramach postępowania przed i pooperacyjnego zwykle są wystarczające. W razie potrzeby zalecamy jeszcze jedna kontrolę po 10 dniach od zabiegu. Są to rzadkie sytuacje, ponieważ założenie wchłanialnych szwów śródskórnych nie wymaga ich późniejszego zdejmowania.



Obecnie chirurgiczna kastracja wydaje się najwłaściwszym postępowaniem z wyboru pod kątem całkowitego wyeliminowania chorób układu rozrodczego oraz znacząco minimalizuje ryzyko nowotworów gruczołu mlekowego gdy jest wykonywana u młodych kotek.

 

 

 

 

 

 

 

specjalista chirurg
lek.wet. Maciej Czajka

 

specjalista chorób psów i kotów

Mieszko Smulski

Przychodnia Weterynaryjna "Boliłapka" Warszawa

 

specjalista chirurg
lek. wet. Łukasz Sokalski
Przychodnia Weterynaryjna "Bokserska"

Skomentuj artykuł

 

Bibliografia:

  1. Giziński S., Petrajtis M., Pyometra complex u kotek - uwagi kliniczne, „Weterynaria w praktyce", vol. 6 nr 11-12/2009.
  2. Ingarden J., Ingarden M., Najczęstsze powikłania sterylizacji u psów i kotów obojga płci, „Weterynaria w praktyce", 3/2005.
  3. Jank M., Sterylizacja/kastracja a ryzyko otyłości kotów, „Magazyn Weterynaryjny", vol. 18 nr 147, 7-9'2009.
  4. Lawler D.F., Rozpoznawanie i leczenie zapaleń macicy u kotek, „Weterynaria po Dyplomie", vol 1 nr 4 lipiec 2000.
  5. Little S., Rozród kotów, „Weterynaria po Dyplomie", vol. 3 nr 2 marzec 2002.
    1    2    3 
help.gif
dodaj_ogloszenie.gif

Znajdź firmę

zachodnio pomorskie pomorskie lubuskie dolnośląskie opolskie śląskie małopolskie podkarpackie lubelskie podlaskie warmińsko mazurskie mazowieckie świętokrzyskie wielkopolskie łódzkie kujawsko pomorskie
Wybierz województwo.
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl