Kiedyś można było ujrzeć małpki tylko w zoo lub na ramieniu kataryniarza. Małpka na spacerze była sensacją. Obecnie małpki są coraz częstszymi zwierzakami domowymi a liczba gatunków jakie trzyma się w domach stale się powiększa.
Jedna szczególna cecha większości małpek - są szybkie, czasami bardzo szybkie i bardzo skoczne. Potrafią się doskonale oswoić i jako w większości zwierzęta stadne mogą wytworzyć silną więź z opiekunem. Pomimo tego, że mogą przebywać swobodnie w mieszkaniu to raczej nie powinno się ich pozostawiać poza klatką samych, a na pewno nie przy otwartych oknach i drzwiach. Mało tego - te bliskie nam zwierzaczki czasem mają mentalność kilkuletniego dziecka - potrafią posługiwać się klamką (hmm, co w tym dziwnego- niektóre psy i koty też to potrafią). Łatwo wtedy o ucieczkę małpki a trudniej z powrotem.
W uogólnieniu małpki utrzymywane w domach dzielą się na tzw. małpy Starego Świata (ang. Old World – OW) i Nowego Świata (ang. New World – NW). Różnią się wieloma cechami takimi jak np. wielkość, sposób życia i charakter. OW to np. makaki a NW kapucynki.
Małpki są zwierzaczkami bardzo pociesznymi ale wybór małpki na domowego pupila powinien być dobrze przemyślany. Są to mądre i sprytne zwierzęta, potrafią wkupić się w łaski właściciela. Ale jednocześnie potrafią być uparte o silnym charakterze, zwłaszcza w okresie dojrzewania. Ja nieśmiało porównuję niektóre z nich (względem gatunku i płci) do psów z grupy terierów - psów z „charakterem”. Potrzebujące odpowiednich właścicieli – inaczej mogą „wejść na głowę”.
Pielęgnacja małpki jest też trochę większym wyzwaniem niż w przypadku psa czy kota. Nieraz się o tym przekonałem rozmawiając z właścicielami małpek. Na szczęście jest wiele dostępnych gatunków różniących się wielkością, charakterem i potrzebami wychowawczymi. Do głębszego zastanowienia nakłania czasem też aspekt finansowy.
lek wet. Andrzej Krajewski
Gabinet Weterynaryjny Andrzej Krajewski
www.wetmedicor.pl