Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Artykuły Zwierzęta egzotyczne

Zwierzęta egzotyczne

Małpki jako zwierzęta domowe

Kiedyś można było ujrzeć małpki tylko w zoo lub na ramieniu kataryniarza. Małpka na spacerze była sensacją. Obecnie małpki są coraz częstszymi zwierzakami domowymi a liczba gatunków jakie trzyma się w domach stale się powiększa.

 

Jedna szczególna cecha większości małpek - są szybkie, czasami bardzo szybkie i bardzo skoczne. Potrafią się doskonale oswoić i jako w większości zwierzęta stadne mogą wytworzyć silną więź z opiekunem. Pomimo tego, że mogą przebywać swobodnie w mieszkaniu to raczej nie powinno się ich pozostawiać poza klatką samych, a na pewno nie przy otwartych oknach i drzwiach. Mało tego - te bliskie nam zwierzaczki czasem mają mentalność kilkuletniego dziecka - potrafią posługiwać się klamką (hmm, co w tym dziwnego- niektóre psy i koty też to potrafią). Łatwo wtedy o ucieczkę małpki a trudniej z powrotem.W uogólnieniu małpki utrzymywane w domach dzielą się na tzw. małpy Starego Świata (ang. Old World – OW) i Nowego Świata (ang. New World – NW). Różnią się wieloma cechami takimi jak np. wielkość, sposób życia i charakter. OW to np. makaki a NW kapucynki.

Małpki są zwierzaczkami bardzo pociesznymi ale wybór małpki na domowego pupila powinien być dobrze przemyślany. Są to mądre i sprytne zwierzęta, potrafią wkupić się w łaski właściciela. Ale jednocześnie potrafią być uparte o silnym charakterze, zwłaszcza w okresie dojrzewania. Ja nieśmiało porównuję niektóre z nich (względem gatunku i płci) do psów z grupy terierów - psów z „charakterem”. Potrzebujące odpowiednich właścicieli – inaczej mogą „wejść na głowę”.

Pielęgnacja małpki jest też trochę większym wyzwaniem niż w przypadku psa czy kota. Nieraz się o tym przekonałem rozmawiając z właścicielami małpek. Na szczęście jest wiele dostępnych gatunków różniących się wielkością, charakterem i potrzebami wychowawczymi. Do głębszego zastanowienia nakłania czasem też aspekt finansowy.

 

 

lek wet. Andrzej Krajewski
Gabinet Weterynaryjny Andrzej Krajewski
www.wetmedicor.pl

help.gif

Znajdź firmę

zachodnio pomorskie pomorskie lubuskie dolnośląskie opolskie śląskie małopolskie podkarpackie lubelskie podlaskie warmińsko mazurskie mazowieckie świętokrzyskie wielkopolskie łódzkie kujawsko pomorskie
Wybierz województwo.
dodaj_ogloszenie.gif
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl