Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Artykuły Stomatologia

Stomatologia

Przetrwałe zęby mleczne

Przetrwałe zęby mleczne to częsty problem u naszych pupili. Dotyczy on ponad 15% psów. Schorzenie polega na braku wypadania zębów mlecznych, mimo wzrostu stałych. Jednoczesna obecność obu rodzajów zębów prowadzi do wad zgryzu, nadmiernego i szybkiego odkładania się płytki nazębnej i w konsekwencji do chorób przyzębia i dziąseł. Leczenie polega na usunięciu przetrwałych zębów mlecznych przez lekarza weterynarii.

 

 

Rasy predysponowane:


  • głównie u ras miniaturowych : yorkshire terier, maltańczyk, chihuahua, pinczer miniaturowy, jamnik króliczy, owczarek szetlandzki.
  • rzadziej u ras dużych typu owczarek niemiecki, wyżeł, labrador.


4bcacebeafd7b.jpg
8 miesięczna suczka rasy york...

Prawidłowo wyrzynający się ząb stały uciskając na korzeń zęba mlecznego przyczynia się do resorpcji korzenia zęba mlecznego i jego wypadnięcia. W sytuacji, gdy zawiązek zęba stałego jest przesunięty względem mlecznego, nie spowoduje on tej resorpcji. Mamy wtedy do czynienia z przetrwałymi zębami mlecznymi.

 

Z ust właścicieli często pada pytanie: kiedy powinniśmy interweniować?

 

Proces wymiany zębów powinien zakończyć się w 7 miesiącu życia u ras miniaturowych, zaś u ras dużych i średnich w 5-tym. Wyjątek stanowią shi-tzu, terier tybetański, wheaton terier, u których wyrzynanie się zębów stałych może być opóźnione (1).



4bcacf355aef9.jpg
Przetrwałe zęby mleczne...

Decyzja o terminie usunięcia zębów powinna być podjęta po dokładnym zbadaniu pacjenta przez lekarza weterynarii i rozpatrzona indywidualnie w stosunku do przypadku. Zęby mleczne usuwa się w sytuacji, gdy pojawiły się już zęby stałe, a mleczne nie ulegają resorpcji i powodują nieprawidłowy wzrost zębów stałych. Ząb mleczny może utrudniać wyrośnięcie zęba stałego we właściwym dla niego miejscu. Przetrwałe zęby mleczne są przyczyną chorób przyzębia, a także rosnąc w niewłaściwym miejscu i pod złym kątem powodują wady zgryzu. Może to doprowadzić do bolesności jamy ustnej i trudności w przyjmowaniu pokarmu. Sprzyjają także nadmiernemu i szybszemu odkładaniu się płytki bakteryjnej i kamienia nazębnego, co w konsekwencji prowadzi do rozwoju stanu zapalnego przyzębia.

1    2      
help.gif

Znajdź firmę

zachodnio pomorskie pomorskie lubuskie dolnośląskie opolskie śląskie małopolskie podkarpackie lubelskie podlaskie warmińsko mazurskie mazowieckie świętokrzyskie wielkopolskie łódzkie kujawsko pomorskie
Wybierz województwo.
dodaj_ogloszenie.gif
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl