Przyczyna tego zjawiska jest nieznana. Jednak opisywane zmiany często powstają w wyniku obecności płytki bakteryjnej i przewlekłego zapalenia dziąseł. W celu dokładnej diagnozy należy wykonać badanie histopatologiczne. Pokaże nam to formę nadziąślaka oraz pozwoli wykluczyć guzy złośliwe. Ma to znaczenie dla rokowania i dalszego postępowania.
Leczenie: większość nadziąślaków leczy się stosując zabieg chirurgiczny - gingiwektomię. Polega on na wycięciu przerośniętych tkanek, a cięcie przebiega na granicy zmienionej chorobowo i zdrowej tkanki. W przypadku bardzo dużych zmian można dokonać jednostronnego wycięcia wyrostka zębodołowego. Przed zabiegiem, który odbywa się w znieczuleniu ogólnym, należy wykonać badanie krwi oraz wykluczyć zaburzenia krzepliwości.
Same antybiotyki i środki przeciwzapalne złagodzą jedynie ślinienie, czy brzydki zapach. Radioterapia może być skuteczna w zwalczaniu nadziąślaków kolczystokomórkowych, jednak niesie to za sobą efekty uboczne w postaci guzów złośliwych oraz nawrotów choroby.
Po zabiegu gingiwektomii niezbędna jest regularna domowa higiena jamy ustnej. Dzięki temu okres nawrotu można wydłużyć do kilkunastu miesięcy.
lek.wet. Martyna Wilk-Niepiekło
specjalista chorób psów i kotów
Przychodnia Weterynaryjna „ Boliłapka" Warszawa
Bibliografia:
![]() |