Do rozpoznania najczęściej dochodzi podczas badania klinicznego przez stwierdzenie braku jąder w mosznie w trakcie omacywania. Diagnozę na tej podstawie można postawić jednak dopiero po ukończeniu przez kota 7-8 miesięcy życia (3).W przypadku kotów wnętrów na żołędzi prącia można stwierdzić obecność charakterystycznych brodawek, za wytworzenie których odpowiedzialny jest testosteron (2,3) W koniecznych przypadkach lekarz weterynarii może zaproponować dodatkowe badania jak USG, czy specjalistyczne testy laboratoryjne, oparte na reakcjach hormonalnych.
W diagnostyce różnicowej brane są pod uwagę: rzeczywisty brak jąder, jednostronny brak jąder, niedorozwój jąder. Jednak są to sytuacje, które występują znacznie rzadziej.
Leczenie, w związku z brakiem konsekwencji dla zdrowia, ma wyłącznie na celu likwidację typowych, samczych zachowań, m.in. znaczenie moczem terytorium. Jedyną skuteczną metodą jest kastracja.
Niezstąpione jądra usuwa się chirurgicznie z jamy brzusznej lub kanału pachwinowego, zależnie od położenia nieprawidłowo umiejscowionych narządów.
lek. wet. specjalista chirurg Maciej Czajka
Przychodnia Weterynaryjna "Boliłapka" Warszawa
Bibliografia:
![]() |