Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Artykuły Prawo weterynaryjne

Prawo weterynaryjne

Warunki wyjazdu zwierząt za granicę

WYWÓZ PSÓW, KOTÓW I FRETEK DO WIELKIEJ BRYTANII i IRLANDII

 

Obowiązuje:
1 - Oznakowanie zwierzęcia wyłącznie poprzez mikroczip przed szczepieniem. Najbezpieczniej aby data znakowania była minimum 1 dzień przed datą szczepienia.


2 - Szczepienie przeciwko wściekliźnie. Jeśli zwierzę zostało najpierw zaszczepione a potem oznakowane, szczepienie należy powtórzyć.


4 - Odrobaczenie zwierzęcia preparatem zawierającym prazikwantel lub inną substancję czynną o udowodnionym działaniu, na nie dłużej niż 120 godzin i nie krócej niż 24 godziny przed datą ich planowanego wwozu na terytorium kraju.


5 - Na 24 godziny przed przekroczeniem granicy, zwierzę powinno zostać zbadane przez lekarza weterynarii, który w odpowiednim dziale paszportu podstempluje zgodę na wywóz.


6 - Przed wyjazdem paszport powinien zostać zalegalizowany przez Powiatowego Lekarza Weterynarii (pieczątka w odpowiednim dziale paszportu).

 

7 - Nie można również przewozić psów ras uważanych za agresywne i niebezpieczne dla człowieka i innych zwierząt, takich jak :
* Pit Bull Terrier
* Fila Brasileiro
* Japanese Tosa
* Dogo Argentino
oraz psów będących mieszańcami tych ras lub wyglądających jak one.

 

8 - Zwierzę może wjechać na terytorium kraju jedynie zatwierdzoną trasą. Do przewozu zwierząt uprawnieni są tylko zatwierdzeni przewoźnicy. Lista przewoźników oraz dodatkowe informacje dotyczące wyjazdu dostępne są na stronach:

https://www.gov.uk/take-pet-abroad/approved-routes

http://www.agriculture.gov.ie

https://www.gov.uk/take-pet-abroad

http://www.defra.gov.uk 

WYWÓZ PSÓW, KOTÓW I FRETEK DO KRAJÓW UNII CELNEJ (ROSJA, BIAŁORUŚ, KAZACHSTAN)

 

1. Do wwozu dopuszcza się tylko zwierzęta klinicznie zdrowe i z terenów wolnych od chorób zakaźnych (w miejscu zamieszkania zwierzęcia, w ciągu ostatnich 6 miesięcy, nie wystąpił przypadek wścieklizny).


  2. Nie później niż 20 dni przed wyjazdem zwierzę musi być zaszczepione (jeśli nie było szczepione w ciągu ostatnich 12 miesięcy) przeciwko:


  - wszystkie : wściekliźnie


  - psy: nosówce, zakaźnemu zapaleniu zapaleniu wątroby, wirusowemu zapaleniu jelita cienkiego, infekcjom parwo- i adenowirusowym, leptospirozie


  - koty: panleukopenii


  - fretki: nosówce, wirusowemu zapaleniu jelita cienkiego, pasterelozie


  - na żądanie upoważnionego organu Unii Celnej przeciwko innym chorobom zakaźnym

   

  3. Nie można wywozić w celach niehandlowych więcej niż w sumie 2 sztuk zwierząt przez 1 właściciela.


  4. Zwierzęciu musi towarzyszyć paszport lub weterynaryjne świadectwo zdrowia wystawione przez upoważnionego lekarza weterynarii zgodne z określonym urzędowo wzorem.


  5. W ciągu 5 dni przed podróżą należy przeprowadzić badanie kliniczne.


  6. W paszporcie/świadectwie zdrowia powinna być zamieszczona adnotacja dająca prawo przemieszczania się w ciągu 120 dni pod warunkiem że w tym czasie nie upływa termin ważności szczepienia przeciwko wściekliźnie.

   

   

   

  O warunki wyjazdowe do innych krajów nie należących do UE należy pytać w ambasadach danych krajów.  Informacje uzyskać można również poprzez stronę:


  https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/podroz-ze-zwierzetami-domowymi-poza-ue

   

   

  Szczęśliwej podróży!

   

   

   

  Aleksandra Szewczyk-Rozmaryn

  Lekarz weterynarii

  Łódź, 03.09.2017


  Artykuł na podstawie informacji zawartych na stronach Głównego Inspektoratu Weterynarii, oraz Rozporządzeń UE nr 576/2013, 1152/2011, 577/2013

      1    2 
  help.gif

  Znajdź firmę

  zachodnio pomorskie pomorskie lubuskie dolnośląskie opolskie śląskie małopolskie podkarpackie lubelskie podlaskie warmińsko mazurskie mazowieckie świętokrzyskie wielkopolskie łódzkie kujawsko pomorskie
  Wybierz województwo.
  dodaj_ogloszenie.gif
  Powered by: Imperial CMS
  Copyright 2020 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl