Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Artykuły Konie

Konie

Rola elektrolitów w równowadze wodno-mineralnej u koni

Dla takich koni uzupełnienie elektrolitów jest konieczne, aby podnieść optymalny poziom funkcjonowania organizmu i zapobiec odwodnieniu. Konie nie gromadzą m.in. sodu, chloru, potasu, dlatego pierwiastki te muszą być stale dostarczane organizmowi. Codzienne uzupełnianie elektrolitów nie jest wymagane, gdy koń ma podawaną zbilansowaną paszę oraz nie wykonuje ciężkiej pracy/treningu i nie traci dużych ilości potu.

 

Przy przygotowaniu koni do zawodów należy wybrać odpowiednią formę elektrolitów, które powinny być także smakowite i akceptowane przez konie. Nie należy też czekać do dnia samych zawodów, ale podawać je już wcześniej. Trzeba być też ostrożnym z podawaniem elektrolitów po raz pierwszy do wody lub paszy. Niektóre konie mają „delikatne podniebienie" i woda z domieszką istotnych dla organizmu pierwiastków jest dla nich niesmaczna. W ten sposób zamiast pomóc wywołujemy odwrotny efekt - koń nie pije wody i dochodzi do odwodnienia. Najlepszym sposobem byłoby podanie elektrolitów w formie iniekcji dożylnej, ale to wymaga obecności lekarza weterynarii i podraża koszty. Dobrym rozwiązaniem w tym przypadku są pasty w formie tubostrzykawek podawane bezpośrednio do pyska konia. Jednym z dostępnym na rynku jest produkt hiszpańskiej firmy Dilus-Horse Endurance- skoncentrowany zestaw elektrolitów w postaci żelu do podawania doustnego tubostrzykawką.



Podawanie samych elektrolitów nie przyniesie pożądanych efektów, jeśli koń nie będzie miał dostępu do wody. Spowoduje to napływ wody z łożyska naczyniowego (z krwi) do jelit i w konsekwencji do odwodnienia. Odwodnienie i jego stopień najtrafniej stwierdzamy za pomocą oznaczenia hematokrytu u konia, ale wymaga to pobrania krwi. Właściciel może sprawdzić odwodnienie w sposób mniej dokładny a mianowicie: chwytając fałd skóry na szyi i sprawdzając szybkość jego powrotu do pierwotnego położenia. Inną metodą jest badanie wypełnienia żył.



Podnoszenie efektywności treningu wymaga stosowania specyficznych metod odnowy biologicznej, której głównym celem jest uzupełnienie strat ważnych składników w organizmie, powstałych w efekcie wzmożonego wysiłku fizycznego. Dlatego też osiąganie coraz lepszych wyników przez konie jest możliwe dzięki przestrzeganiu określonych zasad żywienia oraz stałego uzupełniania elektrolitów będących podstawą właściwej regeneracji organizmu.

 

 

lek. wet. Paweł Dukacz
tel. 507472724
Centrum Zdrowia Konia

    1    2 
help.gif
dodaj_ogloszenie.gif

Znajdź firmę

zachodnio pomorskie pomorskie lubuskie dolnośląskie opolskie śląskie małopolskie podkarpackie lubelskie podlaskie warmińsko mazurskie mazowieckie świętokrzyskie wielkopolskie łódzkie kujawsko pomorskie
Wybierz województwo.
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl