Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Artykuły Hodowla i pielęgnacja

Hodowla i pielęgnacja

Wybór psa

 

„Ce qu'il y a de mieux dans l'homme c'est le chien"

 Tym, co w człowieku najlepsze, jest pies.

(Wolter, słowa Buyrette de Belloy
 z „Oblężenia Calais")Po co w ogóle mieć psa? Psy, od tysięcy lat są związane z człowiekiem. Szukają ludzi i ich towarzystwa. Pan jest dla psa najważniejszą istotą, stanowi jego rodzinę, jest jego żywicielem i przewodnikiem stada. Ta zależność nierzadko bywa obustronna. Także dla nas pies jest częścią rodziny - przyjacielem, obrońcą, towarzyszem, pocieszycielem, rozrywką. Należy pamiętać, że oprócz radości, którą daje pies, wymaga pracy, czasu i pieniędzy. Gdy zdecydujemy się na poszerzenie rodziny o czworonożnego pupila musimy odpowiedzieć sobie na wiele pytań, jak np.:

 

  • czy jesteśmy gotowi przez 10-15 lat poświęcić czworonogowi odpowiednią ilość czasu dziennie?
  • czy posiadanie psa da się połączyć z naszą sytuacją zawodową i rodzinną?
  • kto będzie się opiekował psem w razie naszej choroby?
  • czy stać Cię na psa? Wyposażenie dla psa, pokarm, lekarz weterynarii, podatek - są to spore koszty.
  • czy wszyscy członkowie rodziny są zgodni co do chęci posiadania psa? Pamiętajmy, że pies nie może być wzięty do domu wyłącznie na życzenie dziecka.
  • czy żaden członek rodziny nie jest uczulony na sierść psa?

 

Znalezienie odpowiedniego psa wymaga starannego zastanowienia. Należy zdecydować się czy chcemy mieć szczeniaka czy psa dorosłego, samca czy sukę, zwierzę duże czy małe, psa rasowego czy kundla.Jaki rodzaj psa wybrać?  

 

Temperament i osobowość psa należy dopasować do naszego stylu życia. Charakter psa można przewidzieć dzięki zaznajomieniu się z typowymi cechami dla danej rasy psa. Musimy zastanowić się czy szukamy psa pasterskiego, pilnującego, umiejącego aportować, tropić zwierzynę czy tzw. „psa kanapowego".

 

Młody czy dorosły?

 

Szczeniaki mają wiele uroku, któremu ciężko się oprzeć. Jednak młode zwierzęta wymagają dużo więcej opieki niż zwierzęta dorosłe. Jeżeli zdecydujemy się na szczeniaka, musimy się przygotować na to, że pierwsze dni będą prawdziwą próbą zarówno dla nas, jak i dla psa. Rozłączenie z matką jest dla szczeniaka bolesnym przeżyciem, nie powinniśmy zostawiać malucha samego w domu i w miarę możliwości zapewnić mu opiekę przez całą dobę. Częsta lub długa rozłąka z nowymi rodzicami może spowodować poważne spustoszenie w jego psychice. Kolejnym wyzwaniem jest nauczenie młodego psa załatwiania swoich potrzeb na dworze, wychowanie go i nauczenie dobrych manier. Dla starszych ludzi szczeniak mógłby być męczący, podobnie jeżeli w domu jest dziecko należy poważnie zastanowić się czy młody, rozrabiający psiak jest odpowiedni. Wybierając starszego psa trzeba sprawdzić, czy jest przyzwyczajony do mieszkania.

1    2      
help.gif

Znajdź firmę

zachodnio pomorskie pomorskie lubuskie dolnośląskie opolskie śląskie małopolskie podkarpackie lubelskie podlaskie warmińsko mazurskie mazowieckie świętokrzyskie wielkopolskie łódzkie kujawsko pomorskie
Wybierz województwo.
dodaj_ogloszenie.gif
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl