Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Artykuły Gryzonie

Gryzonie

Mały futrzany przyjaciel - jak ocenić stan zdrowia.

Zwierzątko egzotyczne, które zamierzamy wprowadzić do domu - królika lub gryzonie, jak np. świnkę morską, szczura lub każde inne zwierzę, niebędące psem lub kotem, zwykle pochodzi ze sklepu zoologicznego. Rzadko znamy jego pochodzenie, np. od znajomych, którym urodziły się świnki morskie, szczurki lub myszki.
Chcąc mieć zdrowego zwierzaka, który będzie naszym pupilem należy dobrze ocenić stan jego zdrowia w momencie zakupu. To wyeliminuje lub radykalnie zmniejszy ryzyko, że kupimy zwierzątko słabsze, które będzie chorowało.

 

Podczas wybierania pupila zwróćcie uwagę na to jak zwierzak zachowuje się w grupie, w terrarium czy klatce. Najlepiej jest to zaobserwować w godzinach największej aktywności konkretnego gatunku, np. dla chomików jest to późne popołudnie lub wieczór. Należy zwrócić uwagę na to czy wszystkie osobniki bawią się ze sobą, czy chodzą po całej klatce, jedzą. Jeśli jest w grupie osobnik, który siedzi w kącie lub śpi niewykluczone, że jest słabszy, być może nawet chory. Wtedy należy spróbować go obudzić, trochę zachęcić do ruchu i poobserwować przynajmniej kilka minut. Zwierzątka powinny reagować na naszą obecność, poruszać się po klatce, jeść, czyścić futerko, bawić się z rodzeństwem i z kolegami - jednym słowem powinny być aktywne.



Kiedy już dokonamy wyboru należy naszego nowego przyjaciela ostrożnie wziąć na ręce i dokładnie obejrzeć. Podczas wykonywania tej czynności powinien być spokojny i nie próbować nas ugryźć. Wyjątkiem są świnki morskie, które mogą trochę popiskiwać, jednak w tym przypadku jest to zachowanie normalne. Zaskoczone lub przestraszone naszymi manipulacjami zwierzę może też nie wydawać żadnych dźwięków.



Podczas oglądania zwierzątka zwracamy uwagę na całe futerko. Oglądamy nie tylko grzbiet i głowę, ale też brzuch, łapki, ogon, uszy, oczy i okolicę pyszczka i odbytu. Sierść powinna być gładko ułożona, lekko lśniąca bez widocznych wyłysień czy tzw. „wystrzyżeń maszynką", co mogłoby nasuwać podejrzenie grzybicy.
Należy z bliska obejrzeć czy na włosach nie ma widocznych małych ruszających się punkcików - mogą to być roztocza, częste zwłaszcza u świnek morskich i szczurów.
Trzeba obejrzeć skórę szczególnie na karku i brzuszku, aby nie było na niej ran lub głębokich zadrapań. Ich obecność może sugerować samookaleczenie w wyniku świądu spowodowanego pasożytami, alergią lub okaleczenia przez inne zwierzęta w grupie, atakujące słabsze osobniki.
Okolica odbytu powinna być czysta, bez widocznych zabrudzeń np. przez biegunkę.
Łapki nie powinny być obrzęknięte i nie powinny mieć przystrzyżonego włosa (wspominałem wcześniej o grzybicy).
Okolica oczu powinna być czysta bez wysięku i zaczerwienień. Także tu nie powinno być wyłysień wokół oczu tzw. „okularów", co również mogłoby być objawem infekcji.
Uszy, szczególnie u królików powinny być czyste, włosów może być mniej niż na innych częściach ciała, ale nie powinno być miejscowych wyłysień.
Zwierzątko nie powinno kichać, a na pewno nie może mieć kataru, co może przejawiać się wypływem z nosa i zabrudzonym futerkiem w okolicy nosa.

1    2      
help.gif

Znajdź firmę

zachodnio pomorskie pomorskie lubuskie dolnośląskie opolskie śląskie małopolskie podkarpackie lubelskie podlaskie warmińsko mazurskie mazowieckie świętokrzyskie wielkopolskie łódzkie kujawsko pomorskie
Wybierz województwo.
dodaj_ogloszenie.gif
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl