Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Artykuły Gryzonie

Gryzonie

Kiedy królik przestaje jeść?

Posiadając zwierzątko takie jak królik trzeba codziennie je obserwować. Obniżenie apetytu u królika lub jego całkowity brak może być spowodowany wieloma różnymi czynnikami.

 

Przewód pokarmowy królika jest tak skonstruowany, że cały czas „pracuje” – ciągle odbywa się w nim trawienie jedzenia. Dlatego królik bardzo często oddaje kał w postaci bobków, nawet jak bierze się go na ręce. Niezwykle ważne jest, aby zwracać uwagę, czy królik je i oddaje kał, ponieważ głodowanie i zatrzymanie trawienia u królików może być niebezpieczne nie tylko dla ich zdrowia ale i życia. Jeśli królik cały dzień nie je może to być sygnałem, że coś jest nie tak i trzeba go zbadać.

 

Najczęstszą przyczyną jest oczywiście wada zgryzu lub nadmiernie przerośnięte zęby. I to nie tylko te, które widać ale częściej te tylne niewidoczne normalnie dla właściciela. Charakterystycznym objawem wskazującym na możliwy problem z zębami (lub gardłem) jest zachowanie królika – podchodzi do karmidełka, ale odchodzi po spróbowaniu jedzenia. Często przestaje jeść na początku twarde pokarmy.
Pierwsze do zbadania są właśnie zęby, potem brane są pod uwagę inne przyczyny.

 

 

lek. wet. Andrzej Krajewski
Gabinet Weterynaryjny Andrzej Krajewski
www.wetmedicor.pl

help.gif
dodaj_ogloszenie.gif

Znajdź firmę

zachodnio pomorskie pomorskie lubuskie dolnośląskie opolskie śląskie małopolskie podkarpackie lubelskie podlaskie warmińsko mazurskie mazowieckie świętokrzyskie wielkopolskie łódzkie kujawsko pomorskie
Wybierz województwo.
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl