Ważne jest też monitorowanie poziomu glukozy we krwi u nie kastrowanych suk. Zmiany hormonalne w czasie cieczki wpływają na metabolizm insuliny. Cieczka zaburza wcześniej ustalony schemat leczenia insuliną. Dlatego też lekarze zalecają zwykle kastrację suk (po ustaleniu odpowiedniej dawki insuliny i ustabilizowaniu przebiegu cukrzycy).
Właściciele podając swoim zwierzętom insulinę powinni uważać na stany niedocukrzenia - hipoglikemii, które mogą być związane ze zbyt dużą dawką insuliny lub ze zbyt szybkim jej metabolizmem.
Objawami hipoglikemii są m.in.:
W takim przypadku należy podać doustnie mocno osłodzoną wodę lub posmarować dziąsła słodkim syropem czy miodem i niezwłocznie udać się do lecznicy weterynaryjnej.
Objawy cukrzycowej kwasicy ketonowej:
Cukrzycowa kwasica ketonowa jest stanem bezpośredniego zagrożenia życia i wymaga bezzwłocznej interwencji lekarskiej.
Nie należy lekceważyć pierwszych symptomów cukrzycy i jak najszybciej zwrócić się o pomoc do lekarza weterynarii. Wczesne rozpoznanie cukrzycy, wprowadzenie odpowiedniego leczenia, współpraca i konsultacje z prowadzącym lekarzem weterynarii dają szanse na ustabilizowanie stanu zwierzęcia, lepsze jego samopoczucie i przedłużenie życia.
lek. wet. Katarzyna Siudalska
Warszawa
Bibliografia:
![]() |