Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Artykuły Dietetyka

Dietetyka

Żywienie psów
4c0e2a98389e9.jpg
Fot. Przychodnia Weterynaryjna...

Zdrowie psa jest dla właściciela źródłem szczęścia i radości, a podstawą dobrego zdrowia zwierzęcia jest odpowiednie żywienie. Chcąc uniknąć problemów zdrowotnych, a także zagwarantować zwierzęciu komfort i dobre samopoczucie, powinniśmy zapewnić mu jak najlepszą dietę. Odgrywa ona niebagatelną rolę już od momentu przechodzenia z żywienia mlekiem matki na stały pokarm. Wskazówki zawarte w tym artykule, powinny pomóc właścicielom w uświadomieniu sobie wagi odpowiedniego żywienia. Powinny również zagwarantować pupilom uniknięcie chorób związanych z niewłaściwym żywieniem.



Przyjmuje się, że 4-5 tygodniowe szczenięta mogą jeszcze spożywać mleko matki. Jednak już od 3 tygodnia życia można rozpocząć odsadzanie - w tym czasie należy zacząć je dokarmiać, stopniowo wprowadzając stały pokarm. Powinien on być łatwostrawny oraz o dużej koncentracji składników pokarmowych i energii. Mleko suki w czasie pierwszego etapu odsadzania (3-4 tydzień) jest ciągle najważniejszym źródłem składników pokarmowych. Szczenięta dopiero przyzwyczajają się do nowych postaci i składników pokarmu.
Do 6 tygodnia życia należy zwiększać ich udział tak, by przestawić je całkowicie na wieloskładnikową dietę lub komercyjną karmę pełnoporcjową.



Szczenięta intensywnie rosną - potrzebują 2-3 razy więcej energii niż osobniki dorosłe o tej samej masie ciała. Oznacza to, że konieczne jest stosowanie skoncentrowanych pokarmów. Istotne jest, że psy większych ras wymagają w pokarmie większej ilości energii, przypadającej na kg masy ciała na dobę. Rozwiązaniem są tu doskonale zbilansowane dobrej jakości karmy komercyjne, dostępne w większości gabinetów weterynaryjnych. Są one zróżnicowane zależnie od wagi, wieku i rasy. Przekłada się to na optymalne i jakościowe dostosowanie pokarmu do wymagań i zapotrzebowania zwierzęcia. Budowa przewodu pokarmowego i fizjologia układu trawiennego psa różni się od tych elementów u człowieka. Pies nie ma zdolności trawienia wszystkich składników pokarmowych, z którymi człowiek nie ma problemu. Karmy dobrej jakości oprócz tego, że zawierają wszystkie niezbędne składniki, zbilansowane w odpowiednich proporcjach, zapewniają jeszcze ich właściwą przyswajalność przez przewód pokarmowy psa. Niektóre firmy wprowadziły na rynek nawet karmy spełniające specyficzne wymagania niektórych ras - jak np.: labradory, czy yorkshire terriery. Są one, podobnie jak zbilansowane diety komercyjne, dostępne również w większości gabinetów weterynaryjnych.

 

U szczeniąt na początku odsadzania warto podawać 3-4 razy dziennie płynną papkę, najlepiej zbilansowanej specjalnie dla szczeniąt karmy z kategorii puppy. W innym przypadku można podać rozgotowane mięso wołowe lub cielęce, zmielone przez maszynkę. Gdy szczenię nie wie jak się zabrać do jedzenia, można rozsmarować mu przygotowana papkę na pyszczku. Zwykle, gdy jedno szczenię z miotu zacznie zlizywać pokarm z miseczki, reszta pójdzie za jego przykładem.

1    2    3      
help.gif
dodaj_ogloszenie.gif

Znajdź firmę

zachodnio pomorskie pomorskie lubuskie dolnośląskie opolskie śląskie małopolskie podkarpackie lubelskie podlaskie warmińsko mazurskie mazowieckie świętokrzyskie wielkopolskie łódzkie kujawsko pomorskie
Wybierz województwo.
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl