Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Artykuły Chirurgia i anestezjologia

Chirurgia i anestezjologia

Przepukliny u psów i kotów

Przepuklina jest to przedostanie się narządu lub narządów oraz tkanek poza przestrzeń, w której powinny się znajdować przez wrodzony lub nabyty kanał bądź otwór. W każdej przepuklinie możemy wyróżnić jej wrota, worek i zawartość. Wrota przepukliny to rozstęp lub ubytek w ścianie, przez którą przepuklina wydostaje się na zewnątrz. Worek przepukliny tworzą tkanki znajdujące się w sąsiedztwie wrót przepukliny, często jest to rozciągnięta otrzewna ścienna. Zawartość worka stanowią narządy, które przedostały się przez wrota przepukliny.



 

Przepukliny możemy podzielić, ze względu na patogenezę na:


  • wrodzone - gdy powstają w związku z zaburzeniami rozwojowymi;
  • nabyte - powstające w życiu pozapłodowym, w wyniku osłabienia struktury kolagenowej lub urazu.


Ze względu na zmiany zachodzące w worku przepuklinowym podział jest następujący:


  • odprowadzalne - kiedy zawartość worka przepuklinowego po ucisku w czasie badania udaje się odprowadzić na właściwe miejsce;
  • nieodprowadzalne, przyrośnięte - zawartość worka przepuklinowego jest trwale zrośnięta z jego ścianą;
  • uwięźnięte - powstają gdy zawartość worka przepuklinowego stanowią jelita wypełnione treścią pokarmową, stan taki prowadzi do niedrożności jelit; 


  • zadzierzgnięte - powstają z przepuklin uwięźniętych, gdy dochodzi do zastoju krwi w zaciśniętych naczyniach krezkowych. Stan taki prowadzi do martwicy jelita.
    Dwa ostatnie rodzaje przepuklin kwalifikują do natychmiastowego rozwiązania operacyjnego.

Ze względu na umiejscowienie worka przepuklinowego, przepukliny możemy podzielić na:

  • zewnętrzne, uwypuklające się poza jamę brzuszną;
  • wewnętrzne, znajdujące się na terenie jamy brzusznej lub piersiowej.

 



Przepuklina pępkowa
Zwykle jest przepukliną wrodzoną, ale może powstać także u osobnika dorosłego. Powstaje na skutek niecałkowitego zrośnięcia powłok brzusznych okolicy pępka po narodzinach zwierzęcia. Przepuklina pępkowa jest łatwa do zauważenia u młodych zwierząt, gdzie na brzuchu, w okolicy pępka, widoczne jest najczęściej półkoliste wybrzuszenie.
Mała przepuklina pępkowa, której zawartością jest tłuszcz sieciowy stanowi głównie wadę kosmetyczną i nie jest konieczna natychmiastowa interwencja chirurgiczna.



Taką przepuklinę można usunąć przy okazji innego zabiegu chirurgicznego, np. sterylizacji.
Przepuklina pępkowa, przez którą przedostają się narządy jamy brzusznej, wymaga zabiegu chirurgicznego, czasem natychmiastowego, gdyż istnieje duże ryzyko urazu bądź uwięźnięcia jelita. Zabieg polega na odprowadzeniu zawartości przepukliny do jamy brzusznej oraz zamknięciu wrót.



Należy pamiętać, że nawet mała przepuklina upośledza pracę tłoczni brzusznej. Kiedy występuje ona u suki bądź kotki, która ma być rozmnażana, bezpieczniej jest usunąć przepuklinę przed planowaną ciążą, gdyż jej obecność utrudnia akcję porodową. Dodatkowo powiększającą się w trakcie ciąży macica może wypychać narządy jamy brzusznej do worka przepukliny.

1    2      
help.gif
dodaj_ogloszenie.gif

Znajdź firmę

zachodnio pomorskie pomorskie lubuskie dolnośląskie opolskie śląskie małopolskie podkarpackie lubelskie podlaskie warmińsko mazurskie mazowieckie świętokrzyskie wielkopolskie łódzkie kujawsko pomorskie
Wybierz województwo.
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl