Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Artykuły Chirurgia i anestezjologia

Chirurgia i anestezjologia

Przygotowanie do zabiegu i opieka pooperacyjna
4ba3f5948010a.jpg
Widok krtani przed i po...

Intubacja.

 

Intubacja powinna być wykonywana rutynowo, także u tych pacjentów, u których znieczulenie będzie podtrzymywane drogą dożylną. Każdy znieczulony pacjent narażony jest na wiele komplikacji ze strony układu oddechowego, dlatego utrzymanie drożności dróg oddechowych i prawidłowej podaży tlenu jest podstawą bezpiecznego przebiegu znieczulenia (2). Przez rurkę intubacyjną podawane są anestetyki wziewne, dla których nośnikiem jest tlen. Drogą tą może być też podawany 100% tlen w przypadku podtrzymywania znieczulenia ogólnego drogą dożylną, w celu zapobiegnięcia niedotlenienia organizmu. Po indukcji i intubacji ponownie oceniany jest stan zwierzęcia, w celu oceny reakcji na środki znieczulające.



Co dzieje się się kiedy czekamy spokojnie w domu (bądź niespokojnie - zazwyczaj niepotrzebnie)?
Przygotowuje się pole operacyjne, w odpowiednim miejscu goli się sierść i dezynfekuje skórę. Pacjent zostaje przeniesiony na salę operacyjną. Anestezjolog podtrzymuje znieczulenie ogólne, zależnie od przyjętego schematu w danym przypadku - drogą dożylną lub wziewną oraz monitoruje czynności życiowe pacjenta w trakcie zabiegu. Chirurg w tym czasie naprawia uszkodzoną niezbędną część lub narząd, bądź usuwa część lub narząd, który potrzebny już nigdy nie będzie, bądź też usuwa fragment, który nigdy potrzebny nie był, nie będzie i tylko przeszkadza. Opisywanie wszystkich możliwych zabiegów operacyjnych przekracza temat tego artykułu, więc co dalej?



Wybudzanie się ze znieczulenia

 

Równie istotną rolę jak monitoring śródoperacyjny, odgrywa obserwacja pacjenta bezpośrednio po zabiegu. Osoba sprawująca kontrolę ma za zadanie oceniać stan układu sercowo-oddechowego oraz temperaturę ciała pacjenta do momentu pełnego odzyskania przytomności przez zwierzę. Dopiero wtedy, gdy lekarz stwierdzi stabilny stan pacjenta, możemy zabrać zwierzę do domu. Do tego czasu powinno pozostawać pod opieką personelu lecznicy. Wybudzanie również powinno przebiegać w cichym i spokojnym miejscu. Czas wybudzania się ze znieczulenia jest różny i zależy od wielu czynników. Najczęściej trwa to kilka godzin. Dzwoni telefon, miły bądź szorstki głos (wszystko jedno - w końcu nie za to płacimy, żeby lekarz przyjemnie brzmiał w słuchawce, chociaż nie zaszkodzi, jeśli się postara) informuje nas, że zabieg i znieczulenie przebiegły bez komplikacji, wszystko jest w porządku i możemy bez przeszkód zabrać zwierzę do domu. Na co teraz musimy zwrócić uwagę?

 

Opieka pooperacyjna w domu.

 

Podczas odbioru zwierzęcia powinniśmy dostać zalecenia co do dalszego postępowania i ściśle ich przestrzegać. W domu powinniśmy położyć zwierzę na miękkim posłaniu na podłodze (z podłogi z reguły się nie spada) także - po raz kolejny - w cichym i spokojnym miejscu. Zapewniamy dostęp do wody, ale nie podajemy jej na siłę. Pamiętajmy też o:

  • kontynuacji głodówki przez kolejne 12 godzin (z tych samych względów co wcześniej);
  • ochronie rany pooperacyjnej (może być konieczne zastosowanie ubranka lub kołnierza ochronnnego);
  • przestrzeganiu zaleconych kontroli lekarskich i ewentualnym podawaniu leków przecibólowych (również wg zaleceń - nie róbmy tego sami, żeby nie zaszkodzić zwierzęciu!);
  • ograniczeniu ruchu (najczęściej przez 7-10 dni spacery wyłącznie na smyczy, unikanie wysiłku i intensywnych zabaw);
  • tym, że zwierzę przez 1-2 dni po zabiegu może mieć gorsze samopoczucie i mniejszy apetyt (objawy te powinny stopniowo ustępować);
  • zdjęciu szwów po 10 dniach od zabiegu, chyba, że założono szy rozpuszczalne;
  • natychmiastowemu zgłoszeniu jakichkolwiek niepokojących objawów (obfite krwawienie z rany, rozejście się brzegów rany, silny obrzęk w okolicy szwu, duszność, bladość błon śluzowych, silny ból po upływie doby po zabiegu, całkowita niechęć do poruszania się następnego dnia po zabiegu, brak oddawania moczu po upływie doby po zabiegu). 
    1    2    3    4    5      
help.gif
dodaj_ogloszenie.gif

Znajdź firmę

zachodnio pomorskie pomorskie lubuskie dolnośląskie opolskie śląskie małopolskie podkarpackie lubelskie podlaskie warmińsko mazurskie mazowieckie świętokrzyskie wielkopolskie łódzkie kujawsko pomorskie
Wybierz województwo.
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl