Przepuklina jest to przedostanie się narządu lub narządów oraz tkanek poza przestrzeń, w której powinny się znajdować przez wrodzony lub nabyty kanał bądź otwór. W każdej przepuklinie możemy wyróżnić jej wrota, worek i zawartość. Wrota przepukliny to rozstęp lub ubytek w ścianie, przez którą przepuklina wydostaje się na zewnątrz. Worek przepukliny tworzą tkanki znajdujące się w sąsiedztwie wrót przepukliny, często jest to rozciągnięta otrzewna ścienna. Zawartość worka stanowią narządy, które przedostały się przez wrota przepukliny.
Ze względu na zmiany zachodzące w worku przepuklinowym podział jest następujący:
Ze względu na umiejscowienie worka przepuklinowego, przepukliny możemy podzielić na:
Przepuklina pępkowa
Zwykle jest przepukliną wrodzoną, ale może powstać także u osobnika dorosłego. Powstaje na skutek niecałkowitego zrośnięcia powłok brzusznych okolicy pępka po narodzinach zwierzęcia. Przepuklina pępkowa jest łatwa do zauważenia u młodych zwierząt, gdzie na brzuchu, w okolicy pępka, widoczne jest najczęściej półkoliste wybrzuszenie.
Mała przepuklina pępkowa, której zawartością jest tłuszcz sieciowy stanowi głównie wadę kosmetyczną i nie jest konieczna natychmiastowa interwencja chirurgiczna.
Taką przepuklinę można usunąć przy okazji innego zabiegu chirurgicznego, np. sterylizacji.
Przepuklina pępkowa, przez którą przedostają się narządy jamy brzusznej, wymaga zabiegu chirurgicznego, czasem natychmiastowego, gdyż istnieje duże ryzyko urazu bądź uwięźnięcia jelita. Zabieg polega na odprowadzeniu zawartości przepukliny do jamy brzusznej oraz zamknięciu wrót.
Należy pamiętać, że nawet mała przepuklina upośledza pracę tłoczni brzusznej. Kiedy występuje ona u suki bądź kotki, która ma być rozmnażana, bezpieczniej jest usunąć przepuklinę przed planowaną ciążą, gdyż jej obecność utrudnia akcję porodową. Dodatkowo powiększającą się w trakcie ciąży macica może wypychać narządy jamy brzusznej do worka przepukliny.
1 2 ![]() |