Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Artykuły Chirurgia i anestezjologia

Chirurgia i anestezjologia

Nowotwory gruczołu mlekowego u suk i kotek

Nowotwory gruczołu mlekowego, zwane guzami sutków, są często występującymi zmianami, zwłaszcza u starszych suk i kotek. Nowotwory mogą mieć charakter zarówno łagodny jak i złośliwy, a rozróżnienie postaci ma duży wpływ na rokowanie. Rozstrzygnięcie podczas badania klinicznego z jakim procesem mamy do czynienia, jest najczęściej niemożliwe. Badaniami dodatkowymi są biopsja lub badanie histopatologiczne wycinka guza, natomiast metodą leczenia pozostaje mastectomia, czyli chirurgiczne usunięcie zmienionych gruczołów.



Występowanie nowotworów gruczołu mlekowego

 

Guzy sutka występują najczęściej u starszych zwierząt (po 10 roku życia), ale zdarzają się również u młodszych samic. Szczególnie narażone są suki i kotki niesterylizowane lub sterylizowane późno. Kotki sterylizowane po pierwszej rujce statystycznie mają poniżej 1% możliwości wystąpienia nowotworu, kolejne ruje zwiększają to zagrożenie odpowiednio do 8% i 26% w trzeciej rui. Sterylizacja po 4 rujce lub po 2,5 roku życia nie ma wpływu na zmniejszenie ryzyka nowotworu gruczołu mlekowego. Sterylizacja zwierząt zmniejsza to ryzyko ponieważ wzrost większości (łagodnych i złośliwych) nowotworów jest regulowany hormonami płciowymi (estrogenem i progesteronem). Stąd stosowanie blokady hormonalnej, w celu zapobiegania niechcianej ciąży w postaci progestagenów (popularnych "tabletek na rujkę" i zastrzyków antykoncepcyjnych) zwiększa ryzyko wystąpienia guzów sutka. Wykazano również wpływ hormonu wzrostu oraz prolaktyny na nowotworzenie w gruczole mlekowym.
Predyspozycje rasowe dotyczą kotów syjamskich, cocker spanieli, sprinter spanieli, pudli, labradorów oraz retrieverów.
Ryzyko wystąpienia tego nowotworu wzrasta u zwierząt spożywających w młodym wieku zbyt dużej ilości tłuszczów.

 



Rodzaje guzów

 

Spośród wszystkich nowotworów występujących u suk, 25-50% stanowią guzy sutka o różnej budowie. U kotek nowotwory gruczołu mlekowego zajmują trzecie miejsce wśród innych chorób nowotworowych.
U suk 51% nowotworów sutka jest łagodnych (gruczolaki proste i złożone, brodawkowate, gruczolakowłókniaki) 49% to nowotwory złośliwe (90% rak lity, gruczolakoraki, rak anaplastyczny; 10% to mieszane nowotwory złośliwe zwykle mięsaki lub mięsakoraki).
U kotek 80-90% guzów to nowotwory złośliwe (80% gruczolakoraki 20% gruczolakowłókniaki).
Nowotwory mogą mieć bardzo zróżnicowany wygląd, od małych, dobrze odgraniczonych guzków po duże naciekające głęboko zmiany. Dlatego w razie najmniejszych podejrzeń należy skonsultować się z lekarzem weterynarii.

 

Guzy łagodne nie dają przerzutów, ale mogą osiągać rozmiary powodujące dyskomfort, zranienia i wtórnie zakażenia wymagające leczenia. Jeśli są złośliwe to naciekają inne tkanki w sąsiedztwie (skórę, mięśnie, węzły chłonne) oraz mogą dawać przerzuty do innych narządów. W zależności od umiejscowienia przerzutu nowotwór może dawać wtórne objawy takie jak np.:

  • duszność, kaszel, sinicę (gdy jest w płucach) - przerzut do płuc jest najczęstszą przyczyną śmierci w opisywanym schorzeniu;
  • zaparcia (węzły chłonne uciskające na jelita i prostnicę);
  • wymioty, żółtaczka (przerzut do wątroby);
  • kulawizny (przerzuty do kości, węzłów chłonnych);
  • zmiany biochemiczne i morfologiczne w badaniu krwi w zależności od narządu.

 

Około 25 - 50% raków daje przerzuty do węzłów chłonnych.
U suk najczęściej nowotwór występuje w tylnych sutkach, a u kotek w przednich.

 

Nie każda zmiana w obrębie gruczołu mlekowego jest nowotworem i zawsze należy zasięgnąć porady u weterynarza. Myślenie "to na pewno nowotwór, a ona jest już stara - nie będziemy jej męczyć, niech sobie pożyje..." jest błędne, ponieważ może to być ostry stan zapalny lub przepuklina, która może zakończyć życie psa dużo szybciej niż nowotwór.

1    2      
help.gif
dodaj_ogloszenie.gif

Znajdź firmę

zachodnio pomorskie pomorskie lubuskie dolnośląskie opolskie śląskie małopolskie podkarpackie lubelskie podlaskie warmińsko mazurskie mazowieckie świętokrzyskie wielkopolskie łódzkie kujawsko pomorskie
Wybierz województwo.
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl