Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Forum Porady lekarzy weterynarii Zwierzęce problemy

Forum

Zwierzęce problemy

Mam ostatnio problemy ze zdrowiem zwierzaków. 1. Pisałam niedawno kotce z przegryzionym językiem. Z językiem jest już ok ale przez cały czas kiedy ją jeszcze bolał nie mogła się myć. W okolicach odbytu nie ma prawie futra i zawsze jest tam jakaś uklejona. Nie wygląda jakby bardzo cierpiała z tego powodu ale często się tam liże. 2. Powyższa kocica przyniosła jakąś zarazę oka i zaraziła nią kota nr.2 i obawiam się że zarażą również kota nr. 3. Czy przemywanie herbatą/rumiankiem wystarczy? 3. Pies (3 miesiace) będąc na dworze bierze do pyska co się da i nie zawsze udaje się mu to odebrać. Przez całą noc wymiotował i miał biegunkę aktualnie również chce mu się wymiotować ale już "nie ma czym". Dostał na razie tylko przegotowaną wodę. Kiedy zacząć mu podawać jedzenie?(Prawdopodnie zjadł obierki które wyrzucamy do ogródka. Po jakimś czasie służą jako nawóz.)

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Autor Wiadomość
Lekarz weterynarii: Mieszko Smulski
Data dodania: 2010-09-17
Dzień dobry.
1. Przełysienia i pozlepiana sierść w okolicy odbytu może świadczyć o wypływie z dróg rodnych/moczowych i/lub nadmiernej higienie kotki związanej z odczuwaniem bólu/dyskomfortu w tej okolicy. W celu znalezienia źródła problemu kotka musiałaby zostać przebadana pod kątem chorób dotyczących układu moczowo-płciowego, odbytu i skóry.
2. Wszystko zależy od wieku i stanu szczepień kotów. W przypadku uodpornionych dorosłych kotów infekcje związane z górnymi drogami oddechowymi (objawiające się m.in wypływem z oczu) zazwyczaj mają łagodny przebieg. Jeśli objawy ograniczają się do skąpego (nieropnego) wypływu z oczu, bez obrzęku spojówek i nie towarzyszą im inne niepokojące symptomy, wówczas wystarczy codzienna toaleta zwykłą, przegotowaną wodą. W przeciwnym razie niezbędna jest pomoc lekarza, który po zbadaniu kotów i ocenie przeprowadzonej do tej pory profilaktyki (szczepień), zaleci odpowiednią terapię miejscową i ogólną.
3. Młode psy szczególnie mają tendencje do zjadania przeróżnych rzeczy, które nie powinny znaleźć się w ich przewodzie pokarmowym. Odpadki i inne smakowite (w mniemaniu psa) kąski mogą spowodować niestrawność i nietolerancję pokarmową, objawiającą się często wymiotami i/lub biegunką. Postępowanie powinno zależeć od stanu psa i nasilenia objawów. W tym celu wskazana byłaby wizyta w gabinecie weterynaryjnym. Po zbadaniu psa lekarz stwierdzi czy można poprzestać na głodówce (24 godziny), obserwacji i leczeniu objawowym, czy też potrzebne jest bardziej intensywne postępowanie (nawadnianie, antybiotykoterapia, badania dodatkowe, itp). Poza tym, nie można wykluczyć, że pies zjadł coś niejadalnego - ciało obce, które początkowo może dawać podobne objawy, jednak stwarza możliwość wystąpienia niedrożności przewodu pokarmowego, będącej stanem zagrożenia dla zdrowia a nawet dla życia zwierzęcia. Niezależnie od istoty i rozwiązania problemu, pozostaje kwestia oduczenia psa tego typu zachowań, aby uniknąć podobnych kłopotów w przyszłości. W przypadku wybitnych amatorów samodzielnego urozmaicania sobie diety, niestety jedynym skutecznym wyjściem jest zakładanie kagańca na czas pobytu poza domem.
Pozdrawiam.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl