Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Forum Porady lekarzy weterynarii Znacznie powiększone węzły chłonne przyżuchwowe u Amstaffa

Forum

Znacznie powiększone węzły chłonne przyżuchwowe u Amstaffa

Witam, Moja 6 letnia suczka rasy amstaff od jakiegoś czasu miała nieznacznie powiększone węzły chłonne przyżuchwowe. Ostatnio zauważyłam, że stają się coraz większe. Nie reaguje nerwowo podczas oglądania, bądź dotykania w tym miejscu więc wnioskuję że nie są bolesne. Ostatnio nie miała apetytu i nieco schudła, ale zaczęła już normalnie jeść. Poza tym nie ma żadnych innych objawów. Czy taki objaw może zwiastować jakąś chorobę??

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Autor Wiadomość
Lekarz weterynarii: Mieszko Smulski
Data dodania: 2011-01-20
Dzień dobry.
Jeśli suczka odzyskuje apetyt i nie ma żadnych niepokojących objawów, można pozostać przy obserwacji, jednak w takiej sytuacji proponowałbym wizytę kontrolną w gabinecie weterynaryjnym. Często służy ona jedynie wykluczeniu pewnych jednostek chorobowych a nie ich znalezieniu, co miejmy nadzieję, będzie miało miejsce w tym przypadku. Powiększenie węzłów chłonnych wynika z zaangażowania układu limfatycznego (chłonnego) w toczący się proces, który może mieć charakter miejscowego lub uogólnionego zapalenia. Powiększenie węzłów może towarzyszyć też procesom nowotworowym. Lekarz weterynarii zbada dokładnie węzły chłonne suczki - podżuchwowe oraz pozostałe dostępne do badania klinicznego , a także i te, które normalnie są niewyczuwalne i można je znaleźć jedynie wtedy, gdy ulegają powiększeniu. Zbadana zostanie również dokładnie okolica głowy - jama ustna, stan zębów, dziąseł, gardła, okolica szyi, górne drogi oddechowe, itd. To da nam odpowiedź czy proces ma charakter miejscowy czy uogólniony. Poza tym u 6 letniej suczki warto jeszcze wykonać badanie krwi (morfologia i biochemia), które można uzupełnić o ogólne badanie moczu, w celu pełnej oceny funkcjonowania organizmu.
Wyniki badania klinicznego i badań dodatkowych pozwolą rozwiać wszelkie wątpliwości i jeśli nic złego się nie dzieje, będzie można spać spokojnie i nie martwić się potencjalnymi chorobami.
Pozdrawiam.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl