Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Forum Porady lekarzy weterynarii zmiany na łapkach u królika

Forum

zmiany na łapkach u królika

Witam serdecznie.U mojego króliczka od jakiegoś czasu pojawił się obrzęk łapek przednich jak i tylnich a na podeszwach miał strupki. Lekarz weterynarz zidentyfikował to jako odleżyny ze względu że zwierzak ostatnio zrobił się mało ruchliwy i nic na to nie poradzi. Podczas jednej z kąpieli królika (leczenie choroby skóry) odciski odmoczyły się a pod nimi były duże ilości białej bardzo gęstej materii. Od tygodnia co drugi dzień każdą łapkę namaczam w rivanolu i zakładam opatrunek. W chwili obecnej materia zrobiła się na tyle rzadka iż można ją wyciskać. Po oczyszczeniu rany można zauważyć iż dociera się do kości goleniowej na tylnych łapach. Samo namaczanie trochę pomaga łapki są mniej zaczerwienione i spuchnięte ale to może też być efekt wyciskania materii i oczyszczania rany. Czy wystarczy taki sposób leczenia (przeczytany na innym forum odnośnie świnki morskiej jako zalecenie lekarza wet. Były zamieszczone fotki na których były identyczne zmiany jak u mojego króliczka), czy są ws

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Autor Wiadomość
Lekarz weterynarii: Andrzej Krajewski
Data dodania: 2010-08-31
Witam,
Fatalnie jeśli choroba dotyczy wszystkich łapek. Na foto u świnki morskiej jest ropne zapalenie skóry podeszwowej łap. U Twojego króliczka z opisu wynika, że jest to też głębokie ropne zakażenie. Jeśli nie dostawał antybiotyku to najpierw koniecznie trzeba pobrać wymaz, dać od razu antybiotyk ogólnie w iniekcji lub podskórnie( może być ten najpowszechniej stosowany u zajęczaków) i czekać na wynik wymazu - jakie są bakterie i czy działa na nie podany wcześniej antybiotyk. Ew zmienić później ten antybiotyk na właściwy wg wyniku antybiogramu.
Poza tym stosować opatrunki z okładami z rivanolu do oczyszczenia ran. Zmieniać opatrunki 2xdz potem 1xdz.Później po oczyszczeniu ran opatrunki ze środkiem przyspieszającym gojenie i regenerację tkanek, np Chitopan. Czas opatrunków zależy oczywiście od przebiegu gojenia
Oczywiście po przeczytaniu opisu, podawałbym też środki przeciwbólowe.
Ja tak bym zaczął
Pozdrawiam

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl