Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Forum Porady lekarzy weterynarii zerwane więzadło

Forum

zerwane więzadło

Witam, proszę o poradę dla suni lat 12.m-c temu zerwała więzadło w tylnej łapie, na mies.dostała trocoxil.teraz muszę podjąć decyzję.mam podobno dwa wyjścia-operacja-implant więzadła po której pies jest unieruchomiony i istnieje ponoć ryzyko zerwania również tego implantu, oraz zostawienie jej w takim stanie. psica jest wyjątkowo aktywna szaleje na dworze i jakoś nie wyobrażam sobie długofalowego unieruchomienia i izolowania od zabaw z pozostałymi dwoma psami.sunia jest lekka-7 kg, mieszaniec terierowaty.serce oraz wyniki są ok, kondycyjnie nie ma przeciwskazań do operacji tylko nie wiem czy ze wzgl na wiek i koszty jest sens ją unieruchamiać na jakiś czas. przez ten czas widać minimalną poprawę, jak chodzi to łapę stawia ale podczas biegania lata na trzech:)z drugiej str. boję się o zmiany zwyrodnieniowe które mogłyby ją boleć przy pozostawieniu takiego stanu.będę wdzięczna za poradę

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Autor Wiadomość
Lekarz weterynarii: Maciej Czajka
Data dodania: 2012-01-18
Na początku pytanie czy chodzi tu o zerwanie więzadła krzyżowego przedniego?
Standardowe unieruchomienie po zabiegu odtworzenia więzadła krzyżowego nie powinno być dłuższe niż siedem dni. Dłuższe unieruchomienie może prowadzić do wtórnych zmian zwyrodnieniowych, powstających w wyniku braku pracy powierzchni stawowych. Nie ma idealnej metody stabilizacji stawu kolanowego, wybór zależy od możliwości technicznych i doświadczenia operatora. Pytania co do spodziewanego okresu unieruchomienia i dalszego rokowania należy kierować do lekarza prowadzącego. Czas powrotu do zdrowia różni się zależnie od wybranej metody postępowania, ale efekty końcowe są porównywalne.
Postępowanie zachowawcze również jest możliwe. Ból, zwykle się zmniejsza choć kulawizna jest zwykle obecna. Podanie niesterydowych leków przeciwzapalnych podnosi komfort życia i ogranicza ból. Jednak leczenie zachowawcze zwykle nie daje takiej skuteczności jak po operacji. Myślę jednak, że u psów starszych można spróbować leczenie zachowawcze wdrożyć. Gdy nie będzie skuteczne można wtedy wykonać stabilizację operacyjną. Okres decyzji nie powinien być dłuższy niż dwa miesiące.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl