Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Forum Porady lekarzy weterynarii Zastrzyki przeciw cieczce

Forum

Zastrzyki przeciw cieczce

Witam, Moja 13 letnia sunia ma podawane co pół roku przez 4 lata zastrzyki przeciw cieczce. Niestety lekarz proponując tego typu środek nie powiedział o możliwych komplikacjach. Pół roku temu na jej brzuchu pojawił się guz, cały czas rośnie, obecnie jest wielkości kiwi, zauważyłam też cystę na plecach i koło ogona, ogólnie w ciągu pół roku schudła 5 kg (zawsze byłą otyła). Moje pytanie jest następujące. Czy jeśli po 4 latach brania zastrzyków zaprzestanę podawać jej to świństwo (zastrzyki) to nie będzie jakichś komplikacji, nie będą rosły guzy ? Weterynarz powiedział, że jak już się zaczęło to trzeba to podawać do końca życia. kolejne pytanie o guz - czy operować ? Boję się, że po operacji mogą być przerzuty. Dziękuję z góry za odpowiedź i pozdrawiam.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Autor Wiadomość
Lekarz weterynarii: Maciej Czajka
Data dodania: 2015-05-25
Stosując długotrwale antykoncepcję hormonalną należy liczyć się z możliwością powstania guzów gruczołu mlekowego. Guzy te dość szybko przechodzą w stadium złośliwości i mogą dawać przerzuty odległe, zwykle do płuc. Dlatego przed kwalifikacją do zabiegu należy wykonać zdjęcie RTG klatki piersiowej. Ryzyko przerzutów rośnie zdecydowanie gdy guz jest duży o średnicy powyżej 2 cm, gdy mamy guzy mnogie lub ulegające martwicy.
Niewyjaśnione chudnięcie powinno być diagnozowane, często ma swoją przyczynę w chorobie metabolicznej, w przewlekłym zapaleniu narządów miąższowych czy chorobie nowotworowej.
Terapia hormonalna może być przerwana w dowolnym momencie na życzenie właściciela. Nie ma bezwzględnych wskazań do stosowania jej przez całe życie zwierzęcia od pierwszego użycia. Proszę zapytać co lekarz prowadzący miał na myśli.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl