Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Forum Porady lekarzy weterynarii zapalenie skóry u bernardyna

Forum

zapalenie skóry u bernardyna

Witam Mój 8 letni bernardyn m a problemy ze skórą, zainfekowane jest praktycznie całe ciało. Liże się, aż powstają rany. Po kuracji lekiem Amoksiklav nastąpiła lekka poprawa, ale po trzech dniach od zaprzestania podawania leku znów zaczął lizać okolice tylnych kończyn. Jest to częsta przypadłość u tego psa, kuracja sterydami także nie przyniosła oczekiwanych efektów. Stosowany był także lek Enrobioflox oraz zmiana karmy na dermacomfort. Proszę o poradę jak zwalczyć tą chorobę.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Autor Wiadomość
Lekarz weterynarii: Mieszko Smulski
Data dodania: 2013-08-26
Dzień dobry. Czy zostały wykonane jakieś badania dodatkowe: krwi, zeskrobiny, wymazy ze skóry?. Jak długo pies dostawał antybiotyk? Kiedy miała miejsce kuracja sterydami i jak długo trwała? Kiedy był stosowany Enrobioflox i jak długo?
84080214115
Data dodania: 2013-08-26
Żadne dodatkowe badania nie były wykonywane.
Kuracja sterydami miała miejsce dwukrotnie: 6.08 i 10.08 tego roku. Oprócz tego od 06.08 do 23.08 miał podawany Amoksiklav w ilości 2x1,5 tabletki dziennie. Dnia 23.08 przerwane zostalo podawania w.w. leku z powody występujących trudności z oddychaniem.
W miesiącu lipcu miał podawany lek Enrobioflox przez okres 10 dni po 5 tabletek dziennie.
Pozdrawiam Marek
Lekarz weterynarii: Mieszko Smulski
Data dodania: 2013-08-26
U starszego psa zmiany skórne mogą wynikać z zaburzeń ogólnoustrojowych/hormonalnych/chorób metabolicznych, dlatego w pierwszej kolejności skłaniałbym sie do wykonania badania krwi (morfologia + szeroki profil biochemiczny) + badanie moczu. Pozwoli to na ogólną ocenę stanu zdrowia. Może też ukierunkować dalszą diagnostykę. Warto też dodatkowo oznaczyć hormony tarczycy (T4 i fT4) w celu wykluczenia niedoczynności tarczycy oraz ewentualnie rozważyć diagnostykę w kierunku zespołu Cushinga - są to stosunkowo częste zaburzenia hormonalne, szczególnie u starszych zwierząt, objawiające się m.in. zmianami skórnymi. Jednocześnie należałoby prowadzić diagnostyke pod kątem zaburzeń dermatologicznych. W przypadku długo trwających procesów zwykle mamy do czynienia z zakażeniami wtórnymi, stąd należałoby wykonać zeskrobiny oraz wymazy w kierunku inwazji pasożytniczych oraz zakażeń bakteryjnych i grzybiczych. Wyniki powinny umożliwić zastosowanie leczenia celowanego, a tak kompleksowe postępowanie diagnostyczne ułatwić znalezienie pierwotnej przyczyny objawów. Jeśli do podobnych epizodów dochodzi już od dawna (np. kiedy pies był jeszcze młody) trzeba wziąć pod uwagę alergiczne tło choroby. Wówczas terapię należałoby traktować jako objawową i niestety nie stanowi to łatwego zagadnienia. Część w/w działań stanowiłoby element diagnozy i (potem) leczenia. Dodatkowo powinno się rozważyć wspomaganie stanu bariery skórnej, dietoterapię, itd. W takim przypadku warto byloby skorzystać z pomocy lekarza zajmującego się dermatologią weterynaryjną.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl