Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Forum Porady lekarzy weterynarii Zapadajaca sie tchawica

Forum

Zapadajaca sie tchawica

Witam , mam suczke Yorka. Mala ma 1,5 roczku. Od ok 8 miesiecy bierze sterydy Corotrope 5 mg, poniewaz stwierdzono u niej zapadajaca sie tchawice. Miala straszne dusznosci np. podczas jedzenia, kiedy sie bardzo cieszyla. Ataki trwaly czasem wiecej niz minute. Po tabletkach jej prawie przeszlo. Bierze pol tabletki tygodniowo. Chcialabym sie zdecydowac na zabieg, ale boje sie ze moze sie nie udac.Mam kilka pytan w zwiazku z operacja: 1. Czy takie operacje sa bardzo ryzykowne dla takich malych pieskow? 2. Czy lepiej ja trzymac narazie na tabletkach i gdy juz nie beda jej pomagac dopiero wtedy zdecydowac sie na zabieg? 3. Czy takie zabiegi wykonuje sie z powodzeniem? Bede bardzo wdzieczna za odpowiedz Pozdrawiam Anna P.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Autor Wiadomość
Lekarz weterynarii: Tomasz Kalinowski
Data dodania: 2010-07-02
Witam , farmakoterapia pomaga w stanach gdy zapad tchawicy jest mniejszy niż 4 stopień (światło tchawicy zmniejszone o 75% lub wiecej), osobiście wprowadzam leki steroidowe tylko w przypadku nasilania się objawów , wspomagać też można leczenie antybiotykami które zmniejszaja ryzyko powikąń bakteryjnych obrzekniętej bł śluzowej tchawicy, , można też wprowadzać leki rozszeżające oskrzela, Metody operacyjne - zakładanie stentów dotchawiczych jest mało poznana wiedzą weterynaryjną na świece wykonano tych zabiegów mniej niż 100 u psów, stosujac rózne techniki i wyglad implanów , zasadniczo świat implantów dotchawiczych dzieli się na 2:) sa implanty siatkowe (*metalowe , nitylonowe) lub imlanty lite najczesciej wykonane z sylikonu, oba rodzaje mają swoje wady i zalety, Ja osobiście preferuje sylikonowe , maja tą zaletę że w sposób łatwy można je usunąć lub założyć po jakimś czasie większy(niestety jes t tez czasami wada bo potrafią suię przemieścić), (metalowe są nie do usunięcia i czasami pękaja lub zarastają ), więć leczenie farmakologiczne p[owinno być prowadzone do czasu gdy przynosi efekty  ( należy pamiętać o zasadach stosowania leków steroidowych - obniżamy maksymalnie dawki , kontrolujemy krew), z moich pacjętów około 50% miało odległe powikłania (nasilenie się objawów choroby w wynmiku wydłużenia  stenozy) i wymienialiśmy stenty w ciągu roku od pierwszego zabiegu, niezależnie od prowadzonego leczenia można wprowadzić do diety siarczan chondroitynuy który wzmacnia str macerzy chrzęstnej. Pozdrawiam

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl