Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Forum Porady lekarzy weterynarii zanik widzenia u psa

Forum

zanik widzenia u psa

Mój pies, cairn terier, 8-letni wykazuje objawy zaniku widzenia, bez żadnych dodatkowych objawów.Potyka się o przedmioty, nie widzi rzucanej zabawki (dawniej b. chętnie się bawił przynoszeniem), wpada na meble i na nas, ściany nawet w dobrze znanym terenie. Przeszedł badanie weterynaryjne, nie żadnych zmian w obrębie oczu.Nie ma też żadnych dodatkowych chorób, chociaż ok. 1 roku temu przeszedł ciężką chorobę nerek. Weterynarz podejrzewa przyczyny neurologiczne. Co to może być i gdzie szukać specjalistycznej pomocy? Mieszkamy w Gliwicach.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Autor Wiadomość
Lekarz weterynarii: Maciej Czajka
Data dodania: 2010-10-10
Zanim odpowiem na to pytanie potrzebuję więcej wiadomości, oto pytania: Czy u psa zostało wykonane badanie krwi?Czy u psa zostało wykonane badanie dna oka oftalmoskopem ? Czy pod wpływem ostrego światła źrenice nie reagują ?
Te wiadomości pozwolą mi lepiej poznać problem, czekam na informacje.
Pozdrawiam.
mmisztal
Data dodania: 2010-10-11

Dzięki za szybką odpowiedź. Dodatkowe informacje: Zostało wykonane u psa badanie dna oka, nie wiem co to jest dokładnie oftalmoskop, ale lekarz miał odpowiedni przyrząd. Z badania wynikało, że dno oka jest ok, nie jest odklejona siatkówka (dla obu oczu). Żrenice reagują na światło, sprawdzaliśmy, ale zmiana jest powolna. Pies nie reaguje na ruch wolno spadającego przedmiotu (chusteczki). Zostało wykonane badanie krwi, poniżej wyniki WBC: 11,9 x1 0^9/L Lymph: 1,0 x 10^9/L Mon#: 0,4 x 10^9/L Gran#: 10,5 x 10^9/L Lymp% L 8,7% Mon% 3,1% Gran% H 88,2% RBC 8,12 x 10^12/L HGB H 193 g/L HCT H 59,4% MCV H 73,2fL MCH 23,7 pg MCHC 324 G/l RDW 13,4% PLT 379 X 10^9/l MPV 8,8fL PDW 15,8 PCT 0,333% CREA 0,752 mg/dl gpt 114 u/l alp 90,1 u/l amylaza - wynik max, poz zakresem (mmisztal@neostrada.pl)

Lekarz weterynarii: Maciej Czajka
Data dodania: 2010-10-11
Reakcja na światło oraz prawidłowo wyglądająca siatkówka raczej nie potwierdza ślepoty. U starszych psów szybkość reagowania żrenicy na światło jest mniejsza. Morfologia krwi, z wyjątkiem granulocytozy, jest w granicach rozsądku, mamy tylko do czynienia prawdopodobnie z niewielkim odwodnieniem, choć do utrzymania tej tezy przydałoby się jeszcze choć dwa oznaczenia biochemiczne: białko całkowite i poziom sodu. Mamy dwukrotnie podwyższone enzymy wątrobowe, amylaza jest enzymem o małej wartości diagnostycznej, ale jej wzrost możemy także uważać za co najmniej niepokojący. Podobne objawy opisane w pierwszym poście może dawać encephalopatia wątrobowa. Równolegle wraz z badaniem oczu przeprowadziłbym dokładne badanie wątroby. Wskazane było by wykonanie dodatkowych oznaczeń: ALP, GGT, bilirubina, glukoza oraz amoniak i mocznik. Z badań dodatkowych namawiam na wykonanie USG jamy brzusznej ze szczególnym uwzględnieniem wątroby i trzustki. By prawidłowo ocenić te narządy wskazana jest min. 8 godzinna głodówka. Należy też zwrócić uwagę czy niepokojące objawy nie są skorelowane z posiłkami, to znaczy czy nie występują od godziny do trzech po posiłku. Niestety rasa ta jest genetycznie obciążona występowaniem chorób wątroby. Proszę zdecydowanie wykluczyć to schorzenie.
mmisztal
Data dodania: 2010-10-12
Dziękuję za odpowiedź, będę wszystko sprawdzac i zasugeruję Pana opinię lekarzowi mojego psa.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl