Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Forum Porady lekarzy weterynarii zagadkowe choroby świnek

Forum

zagadkowe choroby świnek

Witam Jestem wieloletnia posiadaczka świnek morskich ale nie w celu hodowli Wszystko zaczęło sie 10 lat temu kiedy corka dostała świnkę Tak pokochalam te zwierzatka ,że pewnego dnia odebrałam je koledze,u którego samiczka pełniła rolę ,,MASZYNKI DO ROBIENIA PIENIĘDZY'oczywiście zabrałam wszystkie z klatkami Było to dokładnie ok 5 lat temu Swoich świnek miałam wtedy 5 sztuk także z odzysku (samiczki i samce oddzielnie) Wtedy zaczął się problem pierwsza świnka u której zauważyłam objawy odeszła w ciągu 3 m-cy!!!! Objawy są nastepujące 1)świnka chudnie w zaskakującym tempie pomimo ,że je 2) podczas choroby dziwnie żuje tak jakby coś siedziało jej w gardle lub uszkach co w konsekwencji sprawia późniejszą niemożność gryzienia pokarmów- albo brakowało jej powietrza 3)trze nosek chociaz nic z niego nie wyplywa świnki oglądało juz ok 10 lekarzy w różnych poradniach wet. Nikt do dziś nie zdiagnozował choroby 3 lata temu odeszła mi (10 sztuka) i odziwo choroba jakby zatrzymała się ale nie na długo............bo własnie w tym tygodniu spostrzegłam że samiczka znów chudnie i znów otworzyło sie ,,błędne koło'' pomocy !!!! zostały mi 4 sztuki Świnki są odrobaczane z zewnątrz i od wewnatrz (od czasu do czasu) co to może być?????????????????????????

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Autor Wiadomość
Lekarz weterynarii: Tomasz Kutrzuba
Data dodania: 2012-02-15
Jeśli dieta ma dać efekt, to faktycznie inne pożywienie trzeba całkowicie wykluczyć, przynajmniej na kilka miesięcy. Woda do picia powinna być podawana źródlana lub przefiltrowana, ma być niskozmineralizowana (nie poimy przegotowaną). Trzy miesiące podawania enrofloksacyny to dość długo, trudno mi ocenić, czy w tym konkretnym przypadku jest to uzasadnione. Warto by było zrobić badanie moczu z uwzględnieniem osadu, ponieważ przyczyną obecnego krwawienia może być stan zapalny spowodowany bakteriami opornymi na stosowany antybiotyk. Jeśli przyczyną jest znowu piasek, po badaniu okaże się, jakie kryształy są obecne i ewentualnie zmodyfikuje się zaleconą dietę. Warto też powtórzyć badanie krwi przy długiej antybiotykoterapii, z uwzględnieniem parametrów nerkowych i wątrobowych.
Jeśli w moczu jest piasek, warto podawać zwierzęciu preparat z glukozaminą i chondroityną, który to na ogół jest stosowany na stawy, ale powoduje większą elastyczność i śliskość w przewodach moczowych i pęcherzu.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl