Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Forum Porady lekarzy weterynarii zaburzenia neurologiczne u Yorka

Forum

zaburzenia neurologiczne u Yorka

Suczka York 3 letnia 2,5 kg wagi w miesiącu sierpniu zauważyłam że piesek ma problemy ze wzrokiem. Wcześniej w miesiącu czerwcu miała cieczką, zaczęła być osowiała przestała wskakiwać na tapczan, jednak z tapczanu zeskakiwała samodzielnie, 1 raz zaczęła płakać i po 2,3 godzinach wszystko minęło , weterynarz powiedział że jest to spowodowane cieczką i przeskakiwaniem rzepki i minie samodzielnie. Dokładnie 18.08 2012 piesek zaczął się kręcić w kółko i chodzi po okręgu nie wchodzi na schody,na pewno nie widzi bo się potyka np o nogi od krzesła. Od 18 sierpnia jest leczona sarcoserylem, nivalinem, vit,B1,B12 bez efektu. Nie ma temp.je, wypróżnia się prawidłowo. Po zastrzykach jest osłabiona, w drugim dniu jest pogodniejsza, rozpoznaje nas i bardzo cieszy się jak wracamy np. ze sklepu do domu. Mieszkam w Szczecinie gdzie nie ma TK. Jak leczyć moją sunię, jakie są rokowania, co mam zrobić dalej. Bardzo proszę o szybką odpowiedz. Krystyna

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Autor Wiadomość
Lekarz weterynarii: Mieszko Smulski
Data dodania: 2012-09-05
Dzień dobry. Czy zostało wykonane pełne badanie neurologiczne i/lub inne badania dodatkowe jak badanie otoskopowe (ocena kanału słuchowego), ewentualnie RTG głowy?
49030803261
Data dodania: 2012-09-05
Niestety nie zostało wykonane żadne badanie poza ogólną oceną i oczyszczeniem kanału słuchowego
49030803261
Data dodania: 2012-09-05
Proszę o pradę co mam dalej robić, jeżeli to możliwe gdzie w Szczecinie
Lekarz weterynarii: Mieszko Smulski
Data dodania: 2012-09-05
Należałoby zacząć od uzupełnienia diagnostyki. W pierwszej kolejności trzeba wykonać dokładne badanie neurologiczne. Jest to badanie wykonywane w gabinecie jako element badania ogólnego w przypadku objawów ze strony układu nerwowego. Polega na przeprowadzeniu serii testów oceniających reakcje z tego układu. Wyniki powinny pozwolić na określenie lokalizacji (gdzie jest przyczyna zaburzeń) i ocenę stopnia ich nasilenia. Umożliwia to w czasie późniejszym ocenę dynamiki procesu (np. czy ma charakter postępujący), co nie zawsze widać przy zwykłej obserwacji. Dopiero te informacje pozwalają na postawienie wstępnego (a czasem ostatecznego) rozpoznania, rokowania i doboru odpowiedniej terapii. Na tym etapie też zaleca się badania dodatkowe.

Kręcenie się w kółko i zaburzenia równowagi mogą dotyczyć uszkodzenia w obrębie układu przedsionkowego. Tu więcej na temat tego pojęcia: http://www.portalweterynaryjny.pl/artykuly/neurologia/zespol-przedsionkowy-u-psow-i-kotow-5.html

Nie umiem niestety doradzić gdzie w okolicach Szczecina przyjmuje lekarz zajmujący się neurologią weterynaryjną. Można poprosić swojego lekarza o pomoc w znalezieniu takiej placówki w celu odbycia konsultacji.
49030803261
Data dodania: 2012-09-07
Bardzo proszę o wyjaśnienie jak wygląda badanie otoskopowe. Jeżeli chodzi o stan Yoreczki to nie pogarsza się, ale nie ma widocznej poprawy, jak pisałam je ładnie, śpi dobrze, nigdy nie ma temp. wypróżnia się dobrze. Bardzo dziękuję za dotychczsowe odpowiedzi, przeczytałam o zespole przedsionkowym. Jakie są rokowania co do leczenia i życia pieska w zespole przedsionkowym niewiadomego pochodzenia. Krystyna
Lekarz weterynarii: Mieszko Smulski
Data dodania: 2012-09-07
Badanie otoskopowe polega no dokładnym objerzeniu kanału słuchowego wraz z błoną bębenkową za pomocą otoskopu (nardzędzia powiększającego obraz ze źródłem światła).
Idiopatyczny zespół przedsionkowy (nieznanego tła) ma z reguły dobre rokowanie. Objawy ustępują zwykle samoistnie po ok. 2-3 tygodniach. Niektóre mogą jednak nie cofnąć się całkowicie. Tej formy zespołu nie da się niestety zdiagnozować w inny sposób, niż wykluczając inne możliwe porzyczyny.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl