Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Forum Porady lekarzy weterynarii Wypadanie sierści u psa

Forum

Wypadanie sierści u psa

Witam! Mam rocznego pieska rasy owczarek kaukazki.Jakieś sześć tygodni temu zauważyłam że z prawej strony z przodu ma ubytek sierści a raczej tego puchu bo nie było to zupełnie łyse miejsce.Wezwałam zaraz lekarza wet.,pies dostał jakiś zastrzyk i środek do smarowania (około 10dni).ale nic to nie dało a powstało nowe miejsce .Postanowiłam zmienić lekarza.Tym razem zabrano się do tego inaczej,pobrano mu zeskrobiny i jeszcze coś ale nie wiem jak to badani się nazywa i stwierdzono że to nic groznego ,dostał szampon o nazwie CLOREXYDERM i to wszystko .Teraz ma takie trzy łysawe miejsca z prawej strony na których jest tylko ta długa sztywna sierść a niema tego puchu.,ale to widać, co dalej robić i do kogo się udać bo to nie jest normalne .Bardzo mi zależy aby mu pomóc ,boję się że może to być coś poważnego PROSZĘ O POMOC!

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Autor Wiadomość
Lekarz weterynarii: Tomasz Kutrzuba
Data dodania: 2012-06-29
Witam,
ubytki sierści mogą pojawiać się z kilku powodów: schorzenia bakteryjne - zazwyczaj są to zmiany sączące się, czasem z łupieżem i występuje tam dość silne swędzenie; schorzenia grzybicze - powodujące całkowite łysienie zainfekowanych miejsc, lub tylko przełysienia, nie zawsze występuje przy nich świąd, zdiagnozować można poprzez zeskrobinę i posiew; pasożyty zewnętrzne - świerzbowce, nużeńce itp - przeważnie najpierw wypada słabszy włos, puch, świąd bywa silny (świerzbowce) lub mały albo wcale (nużeńce), zdiagnozować można poprzez obejrzenie zeskrobiny pod mikroskopem i stwierdzenia pasożytów; alergia kontaktowa lub odparzenie np. środkiem chemicznym, wapnem, nieczystościami itp - przeważnie skóra w tych miejscach jest widocznie zaczerwieniona i swędzi; łysienie hormonalne - trudno podejrzewać o nie młodego niekastrowanego psa, poza tym okolica nie jest charakterystyczna dla takiego łysienia.
Oczywiście zmiany skórne mają wiele postaci i może to trochę inaczej wyglądać niż w tym krótkim podsumowaniu, chcę tylko żeby Pani wiedziała, czego mniej więcej szukać razem z lekarzem, może będzie Pani łatwiej naprowadzić go na przyczynę przekazując własne obserwacje. Dermatologia jest na tyle skomplikowana, że rzadko udaje się postawić prawdopodobną diagnozę nie widząc zwierzęcia, musi się więc Pani uzbroić w cierpliwość, poczekać na wyniki badań, zaufać jakiemuś lekarzowi, który z pewnością dołoży najlepszych starań zgodnie z najlepsza swoją wiedzą, żeby ten sukces terapeutyczny osiągnąć. Czy będzie to któryś z dotychczasowych, którzy już widzieli psa i wiedzą że dotychczasowe leczenie nie poskutkowało, czy spróbuje Pani znaleźć jeszcze innego, który może bardziej interesuje się dermatologią - to już musi Pani wybrać. Nie wiem, co mógłbym jeszcze Pani doradzić, mam nadzieje, że choć trochę pomogłem.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl