Logowanie Rejestracja
E-Mail / Login
Hasło
Strona główna Forum Porady lekarzy weterynarii wyłysienia na łapach u kotki

Forum

wyłysienia na łapach u kotki

Wyłysienia na łapach u kotki.Historia:Kotka, 7 miesięcy, po sterylizacji wykonanej w schronisku z dojscia bocznego powikłanie: perforacja do jamy otzrewnowej-ranę opracowano i zszyto. przebyty: świerzb i kalciwiroza. nadal dostaje antybiotyk(enrofloksacyna), nie gorączkuje więc wycofano Tolfinę. Apetyt w normie, wydalanie też.Pojawiły się wyłysienia na łapach: pokazują się drobne strupki które schodzą z futrem. pod spodem różowa skóra bez zmian. po zeskrobaniu strupkow z futerkiem skóra zaczyna obrastac a zmiana pojawia się w kolejnym mijscu tuż obok. Zaczęło się od tylnej łapy, od 2 łysieją przednie (przy czym tylna juz obrasta). Zastosowano płyn przeciwgrzybiczy. Czy to może być związanie z kalciwirozą? Brakuje nam pomysłów.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Autor Wiadomość
Lekarz weterynarii: Maciej Czajka
Data dodania: 2010-08-18
Dzień dobry
Należy bezwzględnie w tym przypadku wykonać szereg badań dodatkowych. Badanie krwi, bezwzględnie rtg klatki piersiowej, usg jamy brzusznej, posiewu bakteryjnego. Pojawiające się zmiany skórne w postaci owrzodzeń, czasem obrzęków, prawdopodobnie mogą być związane z ogólną, ciężką chorobą u kota. Której źródło może być na terenie jamy brzusznej( zapalenie otrzewnej ) lub dotyczyć miąższu płuc. Podobne zmiany na skórze opisywane są także w uogólnionej kaliciwirozie, ale należy wykluczyć w takim przypadku w/w powikłania bakteryjne oraz znaleźć kaliciwirusa w badaniu PCR. Tylko w ten sposób można potwierdzić tę chorobę. W ośrodkach badawczych, które stosują taką diagnostykę uogólniona kaliciwiroza zdarza się niezmiernie rzadko.
Postępowanie należy uzależnić od wyników badań laboratoryjnych oraz badania klinicznego. Prawdopodobnie niezbędne będzie kontynuowanie leczenia przeciwbakteryjnego działającą synergistycznie kombinacją antybiotyków, którą należy stosować minimum 5 - 6 tygodni. Oczywiście w takim przypadku należy zastosować równolegle leczenie innych objawów i wzmacniać układ odpornościowy.

Powrót do tematów | Powrót do kategorii
Powered by: Imperial CMS
Copyright 2023 © Wszelkie prawa zastrzeżone dla PortalWeterynaryjny.pl